Uppsala Auktionskammare kvalitetsauktion idag torsdag

by Artnet Scandinavia on 22 november, 2010

Post image for Uppsala Auktionskammare kvalitetsauktion  idag torsdag
Georges Clairin Frankrike 1843-1919. ”Marché Espagnol”. Signerad G. Clairin. Olja på duk, 68 x 125.
Signed G. Clairin. Oil on canvas, 68 x 125 cm.
/ 75.000 – 100.000:- /   / € 8.100 – 11.000 /
Proveniens:
Hovsångerskan Christina Nilsson (1843‑1921), grevinnan de Casa Miranda, c:a 1910. Därefter genom arv till hennes brorsonsdotter/guddotter. Därefter genom arv till nuvarande ägare.

Utställd:
Paris, Salon des artistes français de 1907, nr. 396.
Monte Carlo, Exposition Internationale des Beaux-Arts.

Provenance: Operasinger Christina Nilsson (1843‑1921), Comtesse de Casa Miranda, circa 1910. Thence by descent to her god daughter. Thence by descent to the present owner.

Visningen för höstens Internationella Kvalitetsauktion pågår från och med lördag 20 till och med söndag 28 november.

Lördag 20 november kl. 11.00-16.00
Söndag 21 november kl. 11.00-16.00
Måndag 22 november kl. 12.00-19.00
Tisdag 23 november kl. 12.00-19.00
Onsdag 24 november kl. 12.00-19.00
Torsdag 25 november kl. 12.00-19.00
Fredag 26 november kl. 12.00-19.00
Lördag 27 november kl. 11.00-16.00
Söndag 28 november kl. 11.00-16.00

Se bilder från visningen här»

Välkommen till Uppsala Auktionskammares
visning på Eddagatan 10 i Uppsala!

Uppsalakontoret

Uppsala Auktionskammare
Eddagatan 10
753 16 Uppsala
Tel: 018-12 12 22
Fax: 018-14 80 97

E-post: mail@uppsalaauktion.se

Organisationsnr: 556524-9322
Bankgiro: 5031-8450
Plusgiro: 695502-5
Vägbeskrivning ››