Uppsala Auktionskammare visning inför årets andra onlinekvalitetsauktion!

by Artnet Scandinavia on 15 februari, 2016

Post image for Uppsala Auktionskammare visning inför årets andra onlinekvalitetsauktion!

Varmt välkommen på visning inför årets andra onlinekvalitetsauktion!

Auktionen bjuder på en sprängfylld visning av konst, antikviteter och designföremål.

Auktionens avdelningar för konst & grafik innehåller bland mycket annat sju nummer av Philip von Schantz. Bland annat en oljemålning på duk daterad 1989 (katalognr. 1156 Utrop: 12.000 – 15.000 kr). Här finner vi också en landskapsvy från en av Australiens stora konstnärer Albert Henry Fullwood (katalognr. 187 Utrop: 15.000 – 18.000 kr).

Avdelningen för klassiskt konsthantverk innehåller flertalet intressanta 1700-talsspeglar från Stockholm (katalognr. 186, 208, 541, 684, 1028) av spegelmakare som Johan Åkerblad och Erhardt Göbel. Möbelavdelningen erbjuder en hel sittgrupp i senbarock (katalognr. 947, 952, 956). Med sin typiska skurna armborstsdekor, dekor à la arbalète, är möblerna klockrena representanter för möbelkonsten under Fredrik I:s tid.

I auktionens silveravdelning finner vi oemotståndlig elegans i form av en Champagnekylare i sterlingsilver utförd 1939 av Atelier Borgila (katalognr. 895 Utrop: 5.000 – 6.000 kr). Vänner av intressanta provenienser får här sitt lystmäte i en serie fruktknivar utförda av Smålandssonen Gustaf Möllenborg år 1885 för att fira föreningen mellan Ebba Johanna Cecilia von Hallwyl och Wilhelm von Eckermann (katalognr. 1169 Utrop: 3.000 – 4.000 kr). Knivarna bär också deras alliansvapen.

Traditionsenligt innehåller auktionen också en stor avdelning med asiatiskt konsthantverk. Avdelningen utgörs av hela 217 katalognummer! Bland höjdpunkterna utmärker sig en kinesisk vas med ”Oil-spot” glasyr (katalognr. 317 Utrop: 5.000 – 6.000 kr). Här finner vi också ett skålfat med dekor av drakar från Kangxi-tid med tidens märke (katalognr. 679 Utrop: 2.000 – 3.000 kr).

Slagauktionen äger rum nu på tisdag 16 februari med start klockan 10:00.
Budgivningen är i full gång!

Till katalogen »