Bukowskis Modern & Nordic Design – Sälj till marknadens högsta priser

by Artnet Scandinavia on 13 februari, 2016

Post image for Bukowskis  Modern & Nordic Design – Sälj till marknadens högsta priser
Modern & Nordic Design – Sälj till marknadens högsta priser

En auktion främst ägnad åt nordiskt konsthantverk och design. Stjärnor som Axel Einar Hjorth, Alvar Aalto, Josef Frank, Anna Petrus, Gustaf Fjaestad, Märta Måås-Fjetterström, Børge Mogensen och Tapio Wirkkala, presenteras två gånger om året i Berzelii Park.

– Den här kategorin är en av de mest efterfrågade på auktion idag och de glödande budgivningarna från alla världens hörn visar tydligt att det är en angelägenhet för många, säger Eva Seeman, specialist på 1900-talets design.

Ring eller maila oss så tar vi en titt på dina föremål. Vi ger dig kostnadsfritt ett marknadsmässigt bedömt utgångspris. Väljer du sedan att sälja, exponeras ditt objekt snyggt för privatpersoner och inredare från hela världen.

Bukowskis är marknadsledare i Norden och uppvisar varje år högst slutpriser.
Bukowskis.com har varje dag 40 000 besök.

Här hittar du de mest eftersökta namnen samt exempel på senare auktioners slutpriser.

Eva Seeman, chef för konsthantverk och design
Camilla Behrer, specialist 1900-talets konsthantverk och design
Anette Granlund, specialist moderna mattor och textilier

MODERN & NORDIC DESIGN, Stockholm
Visning 27 april – 2 maj, Berzelii Park 1

FASHION – VÄRDERING PÅGÅR!