Stockholms Auktionsverk på kommande Böcker, Kartor & Handskrifter

by Artnet Scandinavia on 02/17/2016

Post image for Stockholms Auktionsverk på kommande   Böcker, Kartor & Handskrifter

bok

Böcker, Kartor & Handskrifter

Traditionen med bokauktioner är till och med äldre än Stockholms Auktionsverk och har från vårt grundande 1674 varit en viktig del av vår verksamhet och en tradition vi förvaltar med stolthet.

Kartsamling

Böcker, kartor och handskrifter har sålts sedan starten 1674 och Bokauktionskammaren är ett känt begrepp för majoriteten svenska samlare. Vi är det enda auktionshuset i Sverige som arrangerar auktioner exklusivt för böcker och handskrifter. Vid vår auktion Böcker, Kartor & Handskrifter säljs tryck från bokkonstens begynnelse till vår egen samtid, vilket kan innebära allt från inkunabler (dvs tryck före 1500-talet), Carl von Linnés reseskildringar till Andy Warhol-katalogen från Moderna Museet samt förstaupplagor av klassiska svenska böcker som Pippi Långstrump och graverade väggkartor från 1600-talet. Handskrifter, manuskript och autografer av allehanda slag förekommer också, många med kunglig proveniens som Kristina, Karl XII och Gustav III. Vår auktion Böcker, Kartor & Handskrifter är enastående i Norden och tilldrar sig ett stort och ständigt växande internationellt intresse.

Under de senaste säsongerna har vi noterat många anmärkningsvärda försäljningspriser. Här är ett litet urval av dessa noteringar:

Famous natural cabinet of Albertus Seba from the library of Elias Fries – 300.000 kr
Extremely rare hand-coloured copy of La Fontaine’s Fables illustrated by Oudry – 1755-59 – 775.000 kr
Väggkarta. Nova archipelagi orientalis tabula, A. 1663 2.300.000 kr
Andreas Vesalius De humani corporis fabrica libri septem, 1555 1.475.000 kr
Giovanni Battista Piranesi Vedute di Roma 1.150.000 kr

Välkommen att kontakta våra experter

Katharina Fahlstedt
tel 08-453 67 49
katharina.fahlstedt@auktionsverket.se

Hans Larsson
tel 08-453 67 47
hans.larsson@auktionsverket.se