Fashion & Lifestyle på Stockholms Auktionsverk 14 Februari Nybrogatan

by Artnet Scandinavia on 8 februari, 2011

Post image for Fashion & Lifestyle på Stockholms Auktionsverk 14 Februari Nybrogatan

200 – RACERHJÄLM, agv, blå metallic med gula dekorband, dekorativa etiketter för Vicks halstabletter och Polarvagnen; slitage
PROVENIENS: Ronnie Peterson 1944-78
UTSTÄLLD: Ronnie Peterson – muséet, Örebro
HISTORIK: Ronnie Peterson debuterade i Formel 1 i Monaco 1970 och genomförde 123 Grand Prix-lopp innan han så tragiskt avled endast 34 år gammal i den svåra olyckan på Monzabanan i Milano, Italien i september 1978.
Hjälmen, som Ronnie Peterson använde 1972 är i mycket gott skick och tillhörde under en period den permanenta utställningen på Ronnie Peterson – muséet i Örebro.

Utrop: SEK 100 000-120 000 (EUR 11 000-13 000)

Unik raritet på Stockholms Auktionsverk

Stockholms Auktionsverk har fått förtroendet att försälja en hjälm som tillhört den store svenska Formel 1-legenden Ronnie Peterson.

Ronnie Peterson debuterade i Formel 1 i Monaco 1970 och genomförde 123 Grand Prix-lopp innan han tragiskt avled endast 34 år gammal i den svåra olyckan på Monzabanan i Milano, Italien i september 1978.

Hjälmen, som Ronnie Peterson använde 1972 är i mycket gott skick och tillhörde under en period den permanenta utställningen på Ronnie Peterson – museet i Örebro. Hjälmen av fabrikatet agv är i blå metallic med gula dekorband och bär reklam för Vicks halstabletter samt björnen från Polarvagnen. Dessa båda varumärken var starkt förknippade med Ronnie Peterson.

Ronnie Peterson använde ett fåtal hjälmar under sin aktiva tid och det är nu första gången en av hans hjälmar auktioneras ut i Sverige. Hjälmen kommer att gå under klubban på auktionen Fashion & Lifestyle, måndagen den 14 februari 2011 med utropet 100.000-120.000 kronor.

Fashion & Lifestyle på Stockholms Auktionsverk

Visning  11-13 februari

Auktion 14 februari

Se katalogen på www.auktionsverket.se

För mer information kontakta informationschef Anna Hamilton på tel 08-453 67 84 eller mobil 0733-406 784.

Läs mer om Ronnie Peterson på The official Ronnie Peterson website, www.ronniepeterson.se