Bukowskis Contemporary & Design Auktion 16 November kl 10.00

by Artnet Scandinavia on 1 november, 2011

Post image for Bukowskis Contemporary & Design  Auktion  16 November kl 10.00

Richard Avedon USA 1923-2004 ”Dovima with elephants, evening dress by Dior, Cirque d’Hiver, Paris, August 1955”.

Signerad Richard Avedon och numrerad 13/50 a tergo. Silvergelatinfotografi 130 x 106 cm.

Välkommen till Höstens Contemporary & Design,Stockholm

Auktion  ingång Wahrendorffsgatan 8

Måleri, skulptur, foto, video, grafik, mattor och design från ca 1960 till 2000-tal.

Richard Avedons Dovima with elephants är en av de absoluta höjdpunkterna på höstens Contemporary, som denna gång kan presentera en osedvanligt tung fotoavdelning. Därutöver ett rekordstort urval av framstående verk av svenska och internationella konstnärer:

För privat rådgivning kontakta gärna:
Lena Nytén, intendent för samtida konst och fotografi, 08-614 08 17, lena.nyten@bukowskis.com
Anna Persson, intendent för samtida konst, 08-614 08 30, anna.persson@bukowskis.com
Eva Seeman, intendent design, 08-614 08 31, eva.seeman@bukowskis.com
Anette Granlund, intendent mattor, 070 892 19 92, anette.granlund@bukowskis.com

Visning:
10 – 15 november
Öppet 11 – 18 alla dagar
Ingång Berzelii Park 1, Stockholm

Auktion:
16 november
Ingång Wahrendorffsgatan 8, Stockholm

kl. 10.00 – Design, mattor och grafik
kl. 13.00 – Konst inklusive foto

Hours

Monday–Friday: 9 am – 5 pm
Saturday & Sunday: Closed

Office

Arsenalsgatan 4
Box 1754
111 87 Stockholm
Sweden

Viewing Berzelii Park 1
Phone: +46 8 614 08 00
Fax: +46 8 611 46 74
Email: info@bukowskis.com

Customer service