Stockholms Auktionsverk Gittan Jönsson överraskade med ett nytt auktionsrekord!

by Artnet Scandinavia on 04/05/2011

Post image for Stockholms Auktionsverk Gittan Jönsson överraskade med ett nytt auktionsrekord!

Gittan Jönsson överraskade på dagens auktion med ett nytt auktionsrekord!

Patrik Andiné                      Gittan Jönsson

90.000 kr                             650.000 kr

Måleri & skulptur

Patrik Andiné är ett förhållandevis nytt namn i auktionssammanhang och hans drömlika bildspråk har fått stor uppmärksamhet. Liten Moder Svea ropades ut som första nummer på konstavdelningen och klubbades för 48.000 kr (nr 1542, utrop 40-50.000 kr). Litet senare kom Utan titel som snabbt klubbades för 90.000 kr (nr 1641, utrop 80-100.000 kr). Ola Billgren tillhör en annan generation, men hans kompositioner är också ofta drömlika. Prisbilden för hans mycket uppskattade konstnärskap var litet varierande idag, Ruysbrock från 1997 klubbades för 270.000 kr (nr 1554, utrop 250-300.000 kr) och Ansikte från 1995 för 240.000 kr (nr 1632, utrop 125-150.000 kr). Däremot nådde inte den tidiga Interiör från 1963 upp till förväntningarna och gick alltså åter till säljaren (nr 1673).

Tommy Hildings mycket uppmärksammade och tekniskt skickligt utförda Ingemansland ropades upp till 110.000 kr (nr 1627, utrop 80-100.000 kr). Rekord för konstnären.

Katalogens omslag, den praktfulla Fynd av vår meste allkonstnär Ernst Billgren klubbades på utropet 800.000 kr (nr 1647).

Dagens stora rekord stod Gittan Jönsson för! Hennes realistiska Självporträtt från 1973 klubbades efter en utdragen budgivning för 650.000 kr (nr 1660, utrop 250-300.000 kr).

John-E Franzén influerades på 1960-talet av amerikanska popkonsten. Sanningen om Texas Rose är utförd så tidigt som 1963 av en endast 21-årig Franzén och klubbades för 580.000 kr (nr 1728, utrop 600-800.000 kr). Torsten Andersson erhöll år 2008 Carnegie Art Award för sitt makalösa måleri. Måsen II är utförd redan 1963 och ropades idag in för 400.000 kr (nr 1762, utrop 400-500.000 kr).

Michel Majerus är en spännande konstnär, som tyvärr gick bort alldeles för tidigt. Han lyckades i sitt måleri personifiera mycket av1990-talets tidsanda, vilket uppskattas av publiken. Hans Commercial face of contemporary art klubbades efter en lång budgivning för 380.000 kr (nr 1633, utrop 350-400.000 kr).

Design

Jonas Bohlin dominerar fortfarande på den svenska designscenen. Prisbilden på hans mest kända möbler, skapade på 1980-talet, pekar fortfarande uppåt. Skåpet ”Slottsbacken” klubbades idag för 140.000 kr (nr 1408, utrop 100-120.000 kr) och hans kanske mest kända möbel betongstolen ”Concrete” för 160.000 kr (nr 1409, utrop 125-150.000 kr).

Brasiliansk design ser vi inte mycket av på den svenska auktionsmarknaden, men internationellt, och speciellt i USA, finns det ett stort intresse för detta område och nu har trenden nått Sverige. En soffa och två fåtöljer från 1970-talet av brasilianske Percival Lafer ropades upp från 20.000 kr till 35.000 kr (nr 1459).

Stockholms Auktionsverk har en lång och välrenommerad tradition av att sälja samlingar. Denna gång hade vi fått in en mycket fin samling konstglas av Klas-Göran Tinbäck. I stort sett alla glasföremålen såldes över utrop (nr 1484-1509).

FAKTA Fotografi, Nutida Design, Måleri & Skulptur

Totalt klubbat: 15 miljoner kr (exkl köparprovision)

Totalt återrop: 32% (i värde)