Uppsala Auktionskammare KVALITETSAUKTION 12 – 14 December Stockholm

by Artnet Scandinavia on 12/03/2023

Post image for Uppsala Auktionskammare KVALITETSAUKTION 12 – 14 December  Stockholm

John Bauer

KLASSISKT DEL II

14 DECEMBER 2023 I STOCKHOLM

INTERNATIONELL KVALITETSAUKTION

Upptäck betydande äldre och klassisk konst, skulptur och grafik i säsongens fullmatade konstavdelning. Från 1400-talet och framåt återfinns verk av mästare som Helene Schjerfbeck, Jacob Grimmer, Bruno Liljefors, Helmer Osslund, John Bauer, Julia Beck, Gerhard Henning, Ivar Arosenius, Gustaf Fjaestad, Carl Larsson bland flera andra. Några av auktionens självklara höjdpunkter är John Bauers utsökta illustration till ”Pojken och trollen eller Äventyret”, Helene Schjerfbecks magnifika ”Kvinnan på fyrtio år”, Anders Zorns slående porträtt av ”Mrs de Ver Warner”, Carl Fredrik Hills dramatiska ”Solnedgång bakom trädstammar” och den detaljrika ”The Temptation of Saint Anthony” i Hieronymus Boschs efterföljd. Utforska hela katalogen och besök vår visning för att njuta av samtliga konstverk!

Auktion: 14 december 2023
Visning: 5 – 11 december, öppet vardagar kl. 10 – 18, helg kl. 11 – 17.

Väl mött på Nybrogatan 20, Stockholm

ASIAN SALE

15 DECEMBER 2023 I STOCKHOLM

Höstens katalog bjuder på det bästa av äldre möbler, konsthantverk, smycken och klockor! Bland de gnistrande juvelerna utmärker sig särskilt ett tennisarmband med briljantslipade diamanter, ljuvliga smycken med pärlor och en magnifik ring i platina med safirer och en diamant i art déco. Inom avdelningen för möbler utmärker sig särskilt de högklassiga gustavianska parbyråarna av Gustaf Foltiern och det vackra Lilliehornska speluret av Petter Ernst. Auktionen bjuder även på en synnerligen spännande avdelning med porfyr samt vackert silver och högklassiga föremål i brännförgylld brons. Upptäck även trevliga allmogeföremål, mattor, textilier, glas och mycket mer. Utforska hela katalogen och besök vår visning för att njuta av samtliga föremål på plats!

Auktion: 12 – 13 december 2023

KLASSISKT DEL II

14 DECEMBER 2023 I STOCKHOLM

Auktion: 14 december 2023