Stockholms Auktionsverk Henrik Birkeland Åberg till staben av specialister!

by Artnet Scandinavia on 27 januari, 2022

Post image for Stockholms Auktionsverk Henrik Birkeland Åberg till staben av specialister!

Henrik Birkeland Åberg har arbetat inom auktionsbranschen sedan 1996, varav 24 år på Bukowskis. Efter att ha tagit sin magisterexamen i konstvetenskap blev han assistent på Bukowskis konst- och konsthantverksavdelningar. Med tiden har han blivit specialist på konsthantverk från barock till jugend.

”Katalogiserade auktioner är ett oslagbart sätt att förmedla vårt kulturarv. Tack vare digitalisering kan alla som vill ta del av vår föremålshistoria, oavsett prislapp. Mitt hjärta slår lika starkt för ett vackert dekorerat mangelbräde från 1600-talet, som en rokokospegel med originalförgyllning. Hantverksskicklighet är min ledstjärna, som kan visa sig i ett par drivna silverljusstakar eller på en graverad glasskål från Orrefors”, säger Henrik Birkeland Åberg.

Henrik har även hållit en rad kurser om antikt konsthantverk och brinner för att få fler intresserade av månghundraårig internationell och svensk designhistoria.

”Vi är fantastiskt glada att välkomna Henrik till Stockholms Auktionsverks växande team. Henrik har precis allt som gagnar våra kunder och vårt uppdrag: djup föremålskunskap, servicefokus och prestigelöshet, han är en strålande resurs helt enkelt”, berättar Li Pamp, VD Stockholms Auktionsverk.

Vi önskar Henrik varmt välkommen!

Här är Henriks kontaktuppgifter:

Henrik Birkeland Åberg – Värderingsman
Mail: henrik.birkeland.aberg@auktionsverket.se