Stockholms Auktionsverk dag 2 Marknaden för konst är fortfarande stabil

by Artnet Scandinavia on 04/12/2011

Post image for Stockholms Auktionsverk  dag 2 Marknaden för konst är fortfarande  stabil

Moderna Dag 2

Rekyl på den svenska konstmarknaden

På dagens auktion för svensk och utländsk konst visade marknaden att förväntningarna för de svenska modernisterna varit alltför höga.

Höstens prisrekord på Stockholms Auktionsverk då Sigrid Hjerténs Hamnbild klubbades för 7,6 miljoner kr gjorde en redan het marknad kokande. Förväntningarna inför denna säsongs försäljning av svenska modernister var alltför höga. Detta resulterade i att många av toppobjekten blev återropade på dagens auktion. Dock kan konstateras att 73% av det totala antalet verk såldes. Det svenska måleriet i övriga prisklasserna sålde väl liksom stora delar av det utländska måleriet.

– Marknaden för konst är fortfarande generellt stabil, men den har idag visat att alltför snabba prisökningar för några av våra stora konstärsnamn fått känna av en rekyl. Konstmarknaden är en självreglerande marknadsplats och allmänhetens intresse för svensk konst är fortsatt stort, säger VD Niclas Forsman.

Dagens två miljonnoteringar stod Olle Baertling och Lucio Fontana för och ett antal goda prisnoteringar uppnåddes:

Nr 631 Sigrid Hjertén Iván 320.000 kr (utrop 300-400.000 kr)

Nr 641 Einar Jolin Stockholm – utsikt mot Blasieholmem 360.000 kr (utrop 300-400.000 kr)

Nr 647 Inge Schiöler Kosterbrygga med båtar 400.000 kr (utrop 300-350.000 kr)

Nr 663 Olle Olsson Hagalund Hagalund i vinter 360.000 kr (utrop 300-350.000 kr)

Nr 742 Einar Jolin Utsikt från Slottsbacken 360.000 kr (utrop 350-400.000 kr)

Nr 763 Arvid Fougstedt Erik i dörren 220.000 kr (utrop 200-300.000 kr)

Nr 812 Olle Baertling ATON 1.650.000 kr (utrop 1,8-2 miljoner kr)

Nr 831 Gösta Adrian-Nilsson Vinterspel 350.000 kr (utrop 350-400.000 kr)

Nr 939 Karel Appel Cavalier 400.000 kr (utrop 250-300.000 kr)

Nr 971 Lucio Fontana Concetto Spaziale, Attesa 2.8 miljoner kr (utrop 3-4 miljoner kr)

Alla slutpriser ovan är angivna exklusive köparprovisionen.

FAKTA Dag 2

Totalt utrop: 44 miljoner kr

Totalt klubbat: 23,4 miljoner kr (exkl köparprovision)

Totalt återrop: 43% i värde, 27% i antal

Moderna Dag 1

450.000 kr för paret sideboard av Svenskt Tenn! Design från 1950-talet är hett eftertraktat på auktion.

Design, möbler & diverse

Ett unikt par sideboard från Svenskt Tenn klubbades idag för totalt sensationella 450.000 kr. De vitlackerade möblerna med detaljer i valnöt specialritades för den svenske konsuln i Brasilien Erik Svedelius våning i Rio de Janeiro på 1950-talet (nr 3 och nr 5, 35-40.000 kr vardera). Det tredelade tennklädda satsbordet, också det från Svenskt Tenn, av Nils Fougstedt och Björn Trägårdh 1939 ropades in för 130.000 kr (nr 56, 80-100.000 kr).

Svensk-amerikanska Greta Magnusson-Grossmans golvlampa från 1950-talet är ständigt lika populär. Den enkla men geniala designen är tidlös och idag klubbades en sådan lampa med rödlackerad skärm för 60.000 kr (nr 109, 15-18.000 kr).

Vad är det som är så lockande med en dagbädd? Är det just kanske den lyxiga känslan av att äga en ganska onödig möbel men ändå så vacker i utförandet? Hur det är med den saken kan ju diskuteras. Vad som är säkert är att dagbäddar lockar till köp och att priserna ofta blir höga. En av de mest eftersökta är Poul Kjaerholms ”PK-80”. Idag ropades en sådan klädd i svart skinn upp från 50.000 kr till 140.000 kr (nr 164).

1950-talsdesign av god kvalitet är något av det mest eftertraktade i designväg. Detta visade sig när en mycket ovanlig italiensk takarmatur gick under klubban. ”Suspending ceiling light” av Angelo Lelli för 75.000 kr (nr 201, utrop 40-50.000 kr).

Silver & smycken

Den vackra kaffe- och teservisen av Wiwen Nilsson från 1938-39 med hänklar och knoppar i ebenholts klubbades för 100.000 kr , något under utropet (nr 308, 130-150.000 kr). Den mycket ovanliga uppsättning matbestick från 1973 av konstnären Fernandez Arman om 116 delar, alla förgyllda klubbades för 40.000 kr (nr 319, 50-60.000 kr).  Ett halsband av Torun Bülow-Hübe i läder och mässing och med en hängande svart sten, enligt uppgift plockad av Picasso under en gemensam promenad i Antibes sommaren 1955, ropades ut för 5.000 kr och in för 50.000 kr (nr 365).

Keramik

Avdelningen keramik inleddes med en samling vaser och skålar i jugend från Rörstrand med intagande dekorationer av den svenska naturens alla tänkbara växter. Det är mycket ovanligt att så många föremål från denna period på Rörstrand bjuds ut och intresset var högt både bland svenska och internationella samlare. Alla de 45 föremålen såldes och slutpriserna blev överlag höga (nr 367-412).

Ett rödglaserat äpple i starkeldsfajans av Hans Hedberg klubbades för 60.000 kr (nr 492, 60-80.000 kr) och en korallskulptur av samma hand för 48.000 kr (nr 509, 30-40.000 kr).

Glas

De charmiga italienska små fåglarna på rangliga ben, ”Pulcino” av Alessandro Pianon, hittar alltid sina köpare. En fågel i brun glasmassa klubbades för 33.000 kr (nr 561, 15-18.000) och en i orange glasmassa för 30.000 kr (nr 562, 15-18.000 kr).

En vacker arielvas med dekor i blått av kvinnofigur och blomma av Edvin Öhrström från 1939 klubbades för 100.000 kr (nr 581, 80-100.000 kr). Ingeborg Lundins äpple i grönt underfångsglas gick för 38.000 kr  (nr 595, 25-30.000 kr).

Wiener Werkstätte

En samling föremål från österrikiska sammanslutningen Wiener Werkstätte, verksam under tidigt 1900-tal, gick under klubban sist denna långa dag. Denna typ av föremål är mycket sällsynta på marknaden och därför också mycket eftersökta. Lång och livlig budgivning blev det över ett par ljusstakar i vitmetall dekorerade med lapis lazuli, tillverkade av Josef Hoffmann 1903 respektive 1909/10. Klubban föll slutligen vid 190.000 kr och ljusstakarna kommer därmed tillbaka till hemlandet (nr 620, 80-100.000 kr).

Auktionen fortsätter med svenskt och utländskt måleri och skulptur i morgon onsdag med start kl 12.

FAKTA Dag 1

Design, möbler och konsthantverk

Totalt utrop: 6,8 miljoner kr

Totalt klubbat: 7,2 miljoner kr (exkl köparprovision)

Totalt återrop: 14%