Uppsala Auktionskammare Kvalitetsauktion 3 – 6 December 2013

by Artnet Scandinavia on 12/04/2013

Post image for Uppsala   Auktionskammare   Kvalitetsauktion 3 – 6  December 2013
  • Edvard Munch Norge 1863‑1944. ”Vårdag på Jeløya”. Signerad E. Munch. Olja på duk, 65,5 x 80.
  • Signed E. Munch. Oil on canvas, 65.5 x 80 cm.
  • Utförd mellan år 1913‑1915.

Kvalitetsauktion
3 – 6 december 2013

Auktion: 3 – 6 december
Visning: 23 nov – 1 dec

Vi är stolta över att kunna presentera mästerverk av Carl Larsson, Edvard Munch, Anders Zorn, Christo, Olle Olsson-Hagalund, Carl Kylberg, Endre Nemes, Bruno Liljefors, Gösta Adrian-Nilsson, Ernst Billgren, Olle Baertling, Georg Haupt, Nils von Dardel med flera.

Asiatiskt

Tisdag 3 december kl. 12.00
Nr. 1 – 212

Modernt

Onsdag 4 december kl. 12.00
Försäljningen sker i följande ordning
Modern Design, nr. 300 - 354
Måleri & Skulptu, nr. 355 - 474
Swedbank Collection, nr. 475 - 496
Utländskt Måleri & Skulptur, nr. 497 - 533
Grafik, nr. 534 - 574

Klassiskt

Torsdag 5 december kl. 12.00
Äldre måleri, nr. 600-648
1800- & 1900-talsmåleri, nr. 649-736
Skulptur & böcker, nr. 737-747
Ryskt måleri, nr. 748-766
Ryskt konsthantverk, nr. 767-786

Fredag 6 december kl. 12.00
Möbler, nr. 787-824
Konsthantverk, nr. 825-908
Europeiskt glas & porslin, nr. 909-957
Smycken, silver, klockor & preciosa, nr. 958-999
Mattor & textilier, nr. 1000-1034