Stockholms Auktionsverk priset fyrdubblades och slutpriset blev 1.180.000 kr.

by Artnet Scandinavia on 12/04/2013

Post image for Stockholms Auktionsverk priset fyrdubblades och slutpriset blev 1.180.000 kr.

1.180.000 kr för årets vackraste möbel

Klassiska
Dag 1
Expertisen var helt enig att det mannerheimska konsolbordet utfört av Jean Baptiste Masreliez är årets i särklass finaste och mest intressanta möbel. Utropspriset mer än fyrdubblades och slutpriset blev 1.180.000 kr.

Det utsökta gustavianska bordet är utfört av ornamentbildhuggaren Jean Baptiste Masreliez och är i närmast originalskick från tillverkningstiden. Det har från tillverkningen fram till idag funnits i familjen Mannerheims ägo. Den fullständigt unika möbeln väckte mycket stort intresse på visningen och budgivningen blev också lång och intensiv. Slutpriset landade på 1.180.000 kr (nr 1099, utrop 250-300.000 kr).
Återigen visar det sig hur viktig proveniens och kvalitet är för slutpriset. Auktionens första nummer, de högklassiga taburetterna i tidig rokoko tillskrivna Johan Liung, ur drottning Lovisa Ulrikas privata egendom, ropades upp från utropet 100.000 kr till 208.000 kr (nr 1001). Den absoluta magnifika bordsuppsatsen , en sk grande coupe, ett högklassigt parisarbete från empiretiden i brännförgylld brons mer än dubblade sitt utrop och slutade på 640.000 kr (nr 1030, utrop 250-300.000 kr).

En riktig, och något oväntad, raket blev det franska vitrinskåpet i Louis XV-stil, Maison Krieger. Utropspriset på 30.000 kr räckte inte långt och efter en spännande och utdragen budgivning mellan ett antal till utlandet uppkopplade telefoner, slutade priset på hela 527.000 kr (nr 1170)!

Övriga anmärkningsvärda prisnoteringar:
Nr 1067 Byråar, 1 par, höggustavianska stockholmsarbeten 662.000 kr (350-400.000 kr)
Nr 1129 Byrå, gustavianskt stockholmsarbete 257.000 kr (125-150.000 kr)
Nr 1182 Coppia di cassettoni, ett par, nyklassicism, Lombardiet 392.000 kr (300-400.000 kr)
Nr 1190 Ljusstakar, 1 par, Karl Johan, brännförgylld brons, porfyr, 147.000 kr (75-100.000 kr)
Nr 1200 Praktur, högklassigt arbete, Georg III, 404.000 kr (200-250.000 kr)

FAKTA
Totalt dag 1
Totalt utrop: 18.1 miljoner kr
Totalt sålt: 17.7 miljoner kr
(Alla priser inkl köparprovision)