Stockholms Auktionsverk Moderna 26 – 28 Oktober

by Artnet Scandinavia on 6 oktober, 2010

www.auktionsverket.se
MODERNA KVALITÉN, KL 12
Design, möbler och diverse (1-210)
Textilier och mattor (211-246)
Silver (247-286)
Smycken (287-341)
Keramik (342-456)
Glas (457-540)
Alla rubriker (1-540)
MODERNA KVALITÉN, KL 17
Lennart Ellison Collection (600-815)
MODERNA KVALITÉN, KL 12
Svenskt måleri och skulptur (900-1188)
Utländskt måleri och skulptur (1189-1278)
Alla rubriker (900-1278)

AUKTION
Nybrogatan 32
26 oktober 2010 kl 12
27 oktober 2010 kl 17
28 oktober 2010 kl 12
VISNING
Nybrogatan 32
20-22 oktober kl 11-18
23-24 oktober kl 11-16
25 oktober 2010 kl 11-15

1215 – HENRI HAYDEN
Frankrike 1883-1970
Stilleben
Signerad Hayden. Olja på duk, 54 x 65 cm.
Signed. Oil on canvas.
Utförd omkring 1918-20
PROVENIENS
Konstnären Hjalmar Eldh,
i gåva till Länsmuseet Gävleborg