Stockholms Auktionsverk MODERNA auktion idag med start kl 12.00

by Artnet Scandinavia on 10/22/2011

Post image for Stockholms Auktionsverk MODERNA auktion idag med start  kl 12.00

LEANDER ENGSTRÖM
1886-1927
Grannarnas hus – Settignano, Italien
Signerad Leander Engström. Olja på duk, 77,5 x 71 cm.
Utförd 1921
PROVENIENS
Fru Märta Zätterström
UTSTÄLLD
Höstutställningen, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1921
LITTERATUR
Nils Palmgren: Leander Engström, Stockholm 1939, omnämnd sidan 117f, avbildad sidan 100
Efter 1:a världskrigets slut begav sig Leander Engström i sällskap med konsthistorikerna Ragnar Hoppe och Greger Paulsson samt konstnärskollegan Einar Jolin till sydligare breddgrader. Siktet var inställt på Italien och här kom Leander Engström att förälska sig i det italienska landskapet. Resan gjorde ett så betydande intryck på Engström att han till nyåret 1921 bestämde sig för att tillsammans med sin familj flytta till Florens och slog sig efter en kort tid ner i det närliggande Settignano.
I och med flytten till Italien kom Leander Engströms måleri att förändras och utvecklas. Huvudsakligen koncentrerades motiven till det italienska landskapet i kombination med porträtt. Familjen Engström umgicks flitigt med konstnärsvännen Arvid Fougstedt och hans familj, även de bosatta på den italienska landsbygden. Engström influerades av Fougstedts måleri och utvecklade ett allt mer detaljrikt måleri som så småningom skulle resultera i den nya sakligheten.Under månaderna i Italien studerade Engström med stor fascination den italienska konsten under 1300-1400-talet, före renässansens intåg. Konstnärer som Giotto, Lorenzetti och Gaddi med sina målningar där landskapet och figurerna fick utgöra en fri och rytmisk sammansmältning av konstnärens eget intryck av naturen, influerade och inspirerade särskilt. Åke Fant beskriver Engströms måleri under Italienvistelsen i boken Leander

Moderna Höstauktionen  KATALOG

Auktion 25–26 oktober, kl 12.00
18–23 oktober, kl 11–18
24 oktober, kl 11–14
19 oktober, kl 11–20

Nybrogatan 32

Box 5274
Tel: 08-­453 67 50

måndag-­fredag kl. 9-­17