Skånes Auktionsverk Onlineauktion tisdag 23 augusti kl 18.00

by Artnet Scandinavia on 21 augusti, 2016

Post image for Skånes Auktionsverk   Onlineauktion tisdag 23 augusti  kl 18.00

Onlineauktion tisdag 23 augusti 18.00
Det finns många vackra ting där ute i världen, och flertalet har hittat till Skånes Auktionsverk. Ett stort utbud av kvalitetsobjekt presenteras på den kommande Onlineauktionen, bland annat en magnifik ring med en blåviolett tanzanit. Det finns även ett urval läckra guldsmycken, välj mellan en exceptionell bismarcklänk eller ett klassiskt armband från Cartier. På konstavdelningen kan vi presentera målningar och litografier av Bengt Lindström, verk av Claude Venard och Pelle Åberg samt en storslagen målning av Sven Walberg. Väl värda att nämnas är också flera möbler designade av Josef Frank för Svenskt Tenn.

Den vars hjärta klappar lite extra för silverföremål får inte missa en handciselerad oblatask från 1600-talet. Det finns även kuverttallrikar i silver och snygga tumlare tillverkade av Rey Urban. Till utbudet hör även kinesiskt porslin, mattor och textilier, keramik, modern design och mer därtill!

Välkommen på visning måndag 22 augusti kl. 13-19.
Onlineauktionen startar tisdag 23 augusti kl. 18.