Nutida på Stockholms Auktionsverk Nybrogatan 32 visning 15-21 maj

by Artnet Scandinavia on 12 maj, 2012

Post image for Nutida på Stockholms Auktionsverk Nybrogatan 32 visning 15-21 maj

Obs bilden av Cecilia Edelfalk är beskuren

Nutida på Stockholms Auktionsverk
Vårens Nutida har fokus på det glada 80-talet, ett årtionde som betytt mycket för dagens samtida konstnärer. Här finns konst av all de som var stora då – Ola Billgren, Rolf Hanson, Peter Dahl, Dick Bengtsson och Torsten Andersson för att nämna några. Här finns även en mängd intressanta designföremål från 1980-talet. På fotosidan anar vi en het trend – kändisar. Ett helt kändisgalleri auktioneras ut med bilder på bland andra Al Pacino, Johnny Depp, Tina Turner, Mick Jagger och David Bowie.OBS! Vi håller ingen ordinarie pressvisning på Nutida. Intresserade journalister är väldigt välkomna att kontakta oss för en personlig guidning på visningen.NUTIDA på Stockholms Auktionsverk, Nybrogatan 32 i Stockholm
Visning 15-21 maj
Auktion 22 maj
Totalt utrop: 18,9-23 miljoner kr
Konst & Fotografi
Bo Nilsson har till vårens Nutida auktion skrivit en text om det glada åttiotalet, ett årtionde som idag framstår som viktigt för det internationella och svenska konstlivet. Auktionen består av flera betydelsefulla målningar från denna tid som varit av stor betydelse för våra svenska samtids-konstnärer. Här finner vi bland annat Ola Billgrens monumentala Skymningstimme från 1986. Målningen som föreställer ett iscensatt alplandskap skapat av fragmenterade collagedelar från olika platser sammanfogade till ett mellanting mellan stad och landskap (nr 296, 2-2.500.000 kr). Från åttiotalet hittar vi också flera målningar av Rolf Hanson, många imponerar med sina storlekar som WYLOO som visats på Moderna Museet (nr 444, 150-175.000 kr). Här finner vi även Peter Dahl som med sina Tre gracer hämtat sitt motiv från den klassiska mytologin, ett motiv som inspirerat många av världens främsta konstnärer genom århundradena. Peter Dahl ger oss här sin egen tolkning och skapar i den erotiskt laddade kompositionen något av det mest sensuella som troligtvis gjorts i svensk 1900-talskonst (nr 410, 700-800.000 kr). Dick Bengtssons konstnärskap har alltid fascinerat, såväl sin publik som konstnärskollegor, i år visar Moderna Museet ett särskilt rum med hans målningar och i auktionen finner vi den abstrakta Målning, 1986 med inslag av collage (nr 186, 400-500.000 kr). Från samma år finner vi även den finländske konstnären Olli Lyytikäinens storslagna målning Venetiansk variation där den änglalika figuren skapats med hjälp av en kvinnlig nakenmodell (nr 285, 400-500.000 kr). På åttiotalet ser vi en förändring i Torsten Anderssons måleri, han presenterade då egensinnigt tecknade och målade verk med enkla figurer och fiktiva skulpturer, exempelvis Bild av uppfinning (nr 381, 175-200.000 kr).Tittar vi på vad som skedde före åttiotalet och beger oss till sextiotalet, då det vi idag benämner som vår samtidskonst såg dagens ljus, finner vi bland annat ytterligare ett verk av Ola Billgren, den suggestivt realistiska skildringen från familjens lägenhet i Lund Balkong från 1967 (nr 245, 400-450.000 kr). Från samma decennium har vi även flera betydelsefulla bilder från av en av våra främsta fotografer, Christer Strömholm. Hans legendariska skildringar från Place Pigalle i Paris fascinerar och förundrar, däriblandJacky – Place Blanche, Paris 1961 (nr 261, 10-15.000 kr).Från sjuttiotalet finner vi bland annat Lars Englunds Pars pro toto från 1975, (nr 328, 80-100.000 kr). Här finns också John-E Franzéns innerligt uttrycksfulla porträtt av sonen Sebastian i ishockeymundering, den målning som bidrog till att konstnären fick uppdraget att utföra porträttet av kungafamiljen (nr 316, 500-600.000 kr). Håller vi oss kvar vid porträttkonsten och förflyttar oss till nittiotalet finner vi Cecilia Edefalksstarka självporträtt där hon siktar mot sig själv med
inramrevolvern (nr 199, 250-300.000 kr). Karin Mamma Andersson var under en period under nittiotalet särskilt intresserad av 1800-talets nationalromantik. Som alltid kommunicerar hon med konsthistorien, här med en av våra främsta träsnidare, Axel Petersson Döderhultarn, – i målningen med just titeln Döderhultarn där vi känner igen oss i det välbekanta svenska landskapet och flickan i folkdräkten (nr 302, 500-700.000 kr). Lena Cronqvists måleri är självutlämnande, det utmanar och förför samtidigt som vi anar en skrämmande underton, flickorna är återkommande motiv, såsom i auktionens Flicka med katt från 1996 (nr 195, 225-250.000 kr).Vänder vi oss till det som skapats under senaste decenniet finner vi mångkonstnären Ernst Billgren som alltid är lika aktuell med projekt av skilda slag. Här presenteras målningen Slottslån där de välklädda djuren visas i den pompösa miljön (nr 384, 500-600.000 kr). Marie-Louise Ekman är konstnären som under många decennier varit lika aktuell inom det svenska konst- och kulturlivet, från tidningen Puss till dagens position som chef för Dramaten. Här finner vi målningen Det tomma rummet där vi alla kan skapa vår egen värld och tolkning (nr 213, 200.000-225.000 kr). Martin Wickströms Street 154 är tillkommen med inspiration från en resa konstnären gjorde i Kambodja och föreställer Phnom Penh under Khmer Rouge eran (nr 238, 150-200.000 kr). Karin Broos har under det senaste året varit aktuell med flera utställningar och även som sommarpratare. Hon återkommer ofta till sin egen värld, till det som sker i hennes närhet och finner här sina motiv. I Tiduret sitter den ensamma kvinnan i fåtöljen och läser – är det hennes egen tid som räknas eller är det någon annans? (nr 151, 150-175.000 kr). Vattnet är ett ständigt återkommande tema och välkända är värmlandsidyllerna med barnen och hunden på bryggan, som Efter badet II från 2008 (nr 246, 225- 250.000 kr).Avdelningen Fotografi är viktig på Nutida. Denna gång är ”kändisfoton” ett starkt tema.
Ungdomsidoler väcker minnen till liv. När man blir äldre och har råd, blir en ad bild på Tina Turner, Mick Jagger eller Al Pacino vår tids samlarobjekt, säger vd Niclas Forsman.Design
På Nutida hittar man färgstarka och uttrycksfulla designföremål. Vill man inreda med en riktigt fräsch ikon i vårens modefärg, orange, ska man på denna auktion satsa på Arne Jacobsens ”Ägget” fåtölj (nr 24, 30-35.000 kr). Varför inte kombinera denna med Tord Boontjes röda matta ”Little field of flowers” (nr 78, 10-12.000 kr) och två små söta ”Tulip” bord av Eero Saarinen (nr 40, 8-10.000 kr)? Har man högt i tak kan man toppa med den fantastiska armaturen ”Kumulus” av Peter Nilsson i den största storleken (nr 16, 30-40.000 kr). Vill man däremot hålla en lite stramare linje är Jonas Bohlins stol ”Concrete” en självklarhet (nr 6, 125-150.000 kr). Denna stol passar i alla miljöer och kan samsas med t ex Achille Castiglionis magnifika lysboll ”Taraxacum” (nr 5, 8-10.000 kr). Vill man ha en asketisk touch ska man välja Rolf Sachs futonliknande säng i körsbär (nr 79, utrop 10-12.000 kr).Glas
Denna säsong har vi fått in en hel del trevligt glas. Bakom auktionsnummer 80 döljer sig Ulla Forsells magiska glasskulptur ”Hängande trädgård”, tillverkad 1977 i egen glasstudio på Söder i Stockholm. Hon tillverkade totalt runt 3-4 skulpturer, varav en finns på Växjö glasmuseum och en på en svensk ambassad. Ulla berättar själv om skulpturen: ”Själva glasberget är blåst i lerform och det var jag och en assistent som blåste samtidigt i samma form för att få berget större än vad man kunde göra med en pipa. Jag har aldrig sett det någon annanstans. Skulpturen är väldigt typisk för det tidiga studioglaset med sin lekfullhet och experimentlusta”. Samma år ställdes den ut på Galleri Doktor Glas. Utropet är satt till 6- 8.000 kr.
Från en av de tidiga studioglaskonstnärerna till en av de yngre och mer contemporary: Fredrik Nielsen med sin fritt experimentella vas nr 86 från 2006. Det är första gången hans glas är med på en kvalitetsauktion och utrop är satt till 4-5.000 kr.är även den amerikanske John Brekke med sina stora alster med dekor i grönt och orange underfång med sedan blästrad dekor. Dessa pjäser nr 97 och 98 är från 1990 (10-12.000 kr resp 12-15.000 kr). Forna Tjeckoslovakien äStudioglaskonstnärer r känt för sitt fantastiska studioglas, redan under 1960- och 70-talets lekte experimentlustan i glashyttorna. Vi har till exempel Jan Fisar, representerad med skulpturen ”Fritt Fall” från 1991. Den oxblodsfärgade skulpturen är hyttarbetad och sedan slipad (nr 102, 15- 18.000 kr). En annan är Jan Zoritchak som med sin optiskt rena glasmassa tillverkar skulpturer som auktionens två ”Fleur Celéste”, båda från 1990 med slipade baser och påklippta dekorer (nr 104-105, 20-25,000 kr vardera).
För mer information kontakta informationschef Anna Hamilton på tel 08-453 67 84 eller epost anna.hamilton@auktionsverket.se. För bildbeställning kontakta marknadsavdelningen på tel 08-453 67 82 eller 08-453 67 83.
Nr 199 Cecilia Edefalk Selfportrait – 1993 Nr 246 Karin Broos Efter badet IINr 24 Arne Jacobsen ÄggetNr 296 Ola Billgren Skymningstimme