Crafoord Auktioner Vårens Kvalitetsauktion lördagen den 5 maj kl 12.00

by Artnet Scandinavia on 29 april, 2012

Post image for Crafoord Auktioner Vårens Kvalitetsauktion lördagen den 5 maj kl 12.00

93
CHAGALL, MARC, 1887-1985
‘Les Coquelicots’. Färglitografi. Signerad 358/400. Utgiven Sorlier 1949. Mourlot/Sorlier CS2. 55,5×42. Bladstorlek 64,5×48. Fritt monterad. (D).
75 000 (€8,330)

Välkomna till vårens kvalitetsauktion!

Välkomna till vårens kvalitetsauktion som äger rum lördag 5 maj.
Vi har visning söndag 29 april kl. 12-16, onsdag-fredag 2-4 maj
kl. 14-19 samt auktionsdagen kl. 10-12. Katalogen är publicerad! Isaac Grünewald olja. Alfred Ohlson skulptur i silver för
Bohlin 1919. Marc Chagall litografi ‘Les Coquelicots’. Spegel
Niclas Meunier, rokoko. Omega Railmaster. Johan Krouthén olja.
Vas Daum. Arthur Percy olja. Konsolbord empire. Bordspendyl
och kandelabrar, empire. Fetisch Nkisi, Kongo före 1905.

Öppna katalog…

Crafoord Auktioner
Clemenstorget 7
SE-222 21 Lund, Sweden
tel.             +46 (0)46-211 18 70
fax. +46 (0)46-211 18 75

mail@crafoordauktioner.se
www.crafoordauktioner.se

Crafoord i Kristianstad

Kontakta vår representant i Kristianstad,
Kristina Stjernswärd, tel.             0708-35 38 33
e-post: ks@widtskofleab.se

Våra öppettider

Vi har öppet alla vardagar kl. 14-18 för
inlämning, värdering samt utlämning av sålda
föremål. Se respektive auktion för aktuella
visnings- och auktionstider.