Crafoord Auktioner vårens kvalitetsauktion lördag 7 maj kl. 12.00 Lund

by Artnet Scandinavia on 27 april, 2011

Post image for Crafoord Auktioner vårens kvalitetsauktion lördag 7 maj kl. 12.00 Lund

85
WILHELMSON, CARL, 1866-1928
‘Liten flicka i röd blus’. Signerad. Pannå, 35×24,5.
30 000 (€3,330)

Välkomna till vårens kvalitetsauktion,
som äger rum lördag 7 maj kl. 12. Visning:

söndag 1 maj kl. 12-16
onsdag 4 maj kl. 14-19
torsdag 5 maj kl. 14-19
fredag 6 maj kl. 14-19
auktionsdagen kl. 10-12.

Bilder: Erik Olson olja, Flamländsk
konstnär 1600-tal, André Charles Voillemont olja,
Meiping Kina 1800-tal, brosch Wiwen Nilsson,
fotografi/självporträtt August Strindberg,
Bengt Lindström olja, terrin Flora Danica,
F Hundertwasser mapp ‘Regentag’

Öppna katalog…

Crafoord Auktioner
Clemenstorget 7
SE-222 21 Lund, Sweden
tel. +46 (0)46-211 18 70
fax. +46 (0)46-211 18 75

mail@crafoordauktioner.se
www.crafoordauktioner.se

Crafoord i Kristianstad

Kontakta vår representant i Kristianstad,
Kristina Stjernswärd, tel. 0708-35 38 33
e-post: ks@widtskofleab.se

Våra öppettider

Vi har öppet alla vardagar kl. 14-18 för
inlämning, värdering samt utlämning av sålda
föremål. Se respektive auktion för aktuella
visnings- och auktionstider.

Hitta hit

Crafoord Auktioner ligger i centrala Lund,
15 km från Malmö och 45 km från Köpenhamn.
Från E6 eller E22 väljer du avfart Lund och kör mot
järnvägsstationen, där vi finns i det gamla Tullhuset
vid Clemenstorget. Lokal- och regionaltåg, regionbussar
samt flygbuss från Sturup stannar alla inom
50 meter från vårt hus.

Om du kommer med bil är du välkommen
att parkera på vår norra gavel där det finns ett stort
antal parkeringsplatser, alla tillhörande Crafoord.

Länk till karta