Crafoord Auktioner Kvalitetsauktion 30 November. kl 12.00

by Artnet Scandinavia on 15 november, 2013

Post image for Crafoord Auktioner Kvalitetsauktion 30 November. kl 12.00

104
TIZIAN, TIZIANO VECELLIO 1488/90-1576 – EFTER
Efter Tizians ‘Venus och Adonis’, 1545-46. Bär påskrift samt årtalet 1633. Olja på duk, 148,5×144,5 cm. Smärre färgbortfall, retuscher samt visst slitage.
Utrop: 20 000 SEK/€2,270

Katalog för Kvalitetsauktion     30/11 12:00

Visning:
Söndag 24/11 kl. 12-16
Onsdag 27/11 kl. 14-19
Torsdag 28/11 kl. 14-19
Fredag 29/11 kl. 14-19
Lördag 30/11 kl. 10-12

Crafoord Auktioner
Clemenstorget 7
SE-222 21 Lund, Sweden
tel. +46 (0)46-211 18 70
fax. +46 (0)46-211 18 75
mail@crafoordauktioner.se
www.crafoordauktioner.se