Bukowskis Market ,litografier ur Svenska fåglar av bröderna von Wright

by Artnet Scandinavia on 12 augusti, 2012

Post image for Bukowskis Market ,litografier ur Svenska fåglar av bröderna von Wright

Beskrivning

Ca 50 st planscher med fågelmotiv. Bildstrl ca 15 x 20, något varierande.

Bukipedia

Parallellt med studierna vid Konstakademin i Stockholm utförde von Wright ett stort antal teckningar av fåglar, främst för planschverken ”Svenska fåglar” och ”Finlands foglar”, vilka han publicerade tillsammans med brodern Wilhelm. Efter återkomsten till Helsingfors var han även verksam som kartritare samtidigt med vetenskapliga naturstudier. Han utförde fågelmålningar, stilleben och porträtt i olja och intog en pionjärroll i finskt konstliv.
Representerad på museer i Finland och Sverige.

Skaderapport

Slitage. Ej komplett serie i mappen. Gulnad. Ej genomgånget.

Bevakningspriset har uppnåtts.

SEKDitt bud måste minst vara 850 SEK. Hur bjuder jag?

Budhistorik (6 bud)
Budgivare Tid