Uppsala Auktionskammare Modern & Samtida konst 11-12 maj 2023

by Artnet Scandinavia on 05/11/2023

Post image for Uppsala Auktionskammare Modern & Samtida konst 11-12 maj 2023

Gittan Jönsson (född 1948). Självporträtt. Signerad och daterad Gittan Jönsson -77. Olja på duk, 150 x 125 cm.

MODERN & SAMTIDA KONST

11 – 12 MAJ PÅ NYBROGATAN 20 I STOCKHOLM

INTERNATIONELL KVALITETSAUKTION

Vårens fullmatade auktion bjuder på det bästa av svensk och internationell konst, skulptur och grafik! Bland de självklara höjdpunkterna finns Ragnar Sandbergs färgstarka ”Najadens barkass”, Gittan Jönssons mästerliga självporträtt, Christos ”The Mastaba (Project for United Arab Emirates)”, Sture Lundbergs fängslande ”Tryckpressen”, Ola Billgrens monumentala målning ”Monolog”, skulpturer i form av två par ägg av Lucio Fontana, Rolf Hansons glödande ”Runtom trappa”, Marc Chagalls ”Le bonheur du jeune couple aux fleurs” och Nils Dardels fantastiska akvarell ”Flickan och krymplingen”. Auktionens kanske mest utmärkande målning är Pelle Malmborgs mästerverk ”Samhällssatir” från 1918 som för första gången bjuds ut till försäljning. Njut av högklassig konst, grafik och skulptur av konstnärer som Karin Mamma Andersson, Pierre Olofsson, Sigrid Hjertén, Ivan Ivarson, Einar Jolin, Ernst Billgren, Andy Warhol, Christian Berg, Staffan Hallström, Ernst Billgren, Lars Lerin, Inge Schiöler och många fler. Missa inte verk av Halmstadgruppen ur sångaren Lars Lönndahls samling!

Auktion: 11 – 12 maj 2023
Visning: 3 – 9 maj 2023, öppet vardagar kl. 10 – 18, helg kl. 11 – 17.

Väl mött på Nybrogatan 20, Stockholm