Stockholms Auktionsverk Böcker, Kartor & Handskrifter 21 juni, kl 13, 2016

by Artnet Scandinavia on 06/19/2016

Post image for Stockholms Auktionsverk Böcker, Kartor & Handskrifter 21 juni, kl 13, 2016

Böcker, Kartor & Handskrifter
21 juni, kl 13, 2016

På bokauktionen i juni kommer vi bl.a. att erbjuda en samling intressanta handskrifter med proveniens Hassler från 1400- och 1500-talet, många vackert  illuminerade. Vi kommer även auktionera ut ca 180 brev ställda till John Forsell (1868-1941), den legendariske operachefen och barytonsångaren vid Stockholmsoperan, bland annat från Edvard Grieg, Hugo Alfvén, Emmerich Kálmán, Franz Léhar, Wilhelm Peterson-Berger, Jenny Lind och många fler.

För mer information om värdering och rådgivning inför försäljning kontakta våra experter:
Katharina Fahlstedt 08-453 67 49 • katharina.fahlstedt@auktionsverket.se
Hans Larsson 08-453 67 47 • hans.larsson@auktionsverket.se

Du kan delta i auktionen på flera sätt:
1. Budgivning i salen på Nybrogatan 32

2. Budgivning på internet
3. Skriftligt inropsuppdrag
4. Budgivning via telefon

Kontakta vår kundtjänst för mer information 08-453 67 53

21 juni, kl 13, 2016

17 juni, kl 10–18, 2016
18–19 juni, kl 10–17, 2016
20 juni, kl 10–18,