Skånes Auktionsverk Onlineauktionen startar tisdag 5 september kl. 18.

by Artnet Scandinavia on 08/31/2023

Post image for Skånes Auktionsverk Onlineauktionen startar tisdag 5 september kl. 18.
Nu när hösten börjar smyga sig på så sakteliga, längtar man ju efter att få krypa upp i en mysig fåtölj med en kopp te och en ny, fullmatad auktionskatalog för att leta efter nya prisvärda och miljövänliga inredningsobjekt till hemmet.

Förnya din matplats med ett ”Tulip” matbord av Eero Saarinen samt fyra ”Eames Plastic Chair” av Charles & Ray Eames. Matcha med en litografi i jätteformat av den belgiske konstnären ”Corneille”, Guillaume Cornelis van Beverloo eller en olja av Claes Håkansson som förgyller vilken matplats som helst. På bordet sätter vi en ovanlig Stig Lindberg fajansvas från Gustavsbergs Studio.

Bland orientalican hittar vi en Lamaistisk Boddhisattva i förgylld brons med utropspris 12000 kr.

I smyckedisken återfinner vi en diamantring med en hjärtslipad safir, ett Georg Jensen ”Love me knot” guldarmband och ett ovanligt guld- och silverarmband formgivet av Regitze Overgaard för Georg Jensen.

Missa inte heller modelljärnvägsdelar från bl.a. Märklin samt Tintin och CMC samlarbilar.

Välkommen på visning måndag 4 september kl. 13-19.
Onlineauktionen startar tisdag 5 september kl. 18.
OBS! Vi har ny hemsida och nytt auktionssystem – Gamla kunder behöver uppdatera sitt lösenord!
Detta gör ni genom att klicka på fliken ”Logga In” på hemsidan, och sedan ”Glömt Lösenord”.