Oljemålning av Johan Patricny säljes ”Marianne” olja 77 x132 cm med ram.

by Artnet Scandinavia on 01/15/2024

Post image for Oljemålning av Johan Patricny säljes ”Marianne” olja 77 x132 cm med ram.

Artnet Scandinavia säljer en oljemålning på duk av den svenska konstnären Johan Patricny

Johan Patricny, född den 9 juni 1976 i Södertälje, är en svensk målare bosatt i Mariefred.

Patricny började 1995-1996 som assistent hos konstnären Odd Nerdrum i OsloNorge, och vidareutbildade sig 1998-2002 vid Statens Kunstakademi i samma stad. Patricny har blivit uppmärksammad främst som skicklig porträtt– och landskapsmålare och har bland annat gjort en del porträttkopior för exempelvis Svenska Akademien och Apotekarsocieteten i Stockholm samt entrémålningar för HSB fastigheter i Södertälje. Han är också sedan 2007 återkommande illustratör för tidskriften Axess magasin. Patricny har ställt ut i ett flertal länder, utanför Skandinavien bland annat USA och Tyskland. Han blev 2007 medlem i Konstnärsklubben.

Med sin klassiskt figurativa teknik rör sig Patricny sedan slutet av 1990-talet runt de målare och poeter som inspirerats av begreppet retrogardism och hans konst har tryckts i kretsens olika tidskrifter, primärt den i Oslo utgivna Kilden, men även i Aorta.

Poeten Håkan Sandell har uttryckt sig enligt följande om Patricnys inspirationskällor: ”Influenser kan spåras från det sluttande svenska 1800-talets oppositionsmålare i Konstnärsförbundet men paradoxalt nog också från den och den efterföljande generationsgrupperingens stränga lärare: akademisternas natur- och historiemålare. Mästare som Zorn och Liljefors skymtar därtill i bakgrunden