Bukowskis Klassiska Auktion Helsingfors pågår nu , se katalogen här !

by Artnet Scandinavia on 05/20/2015

Post image for Bukowskis Klassiska Auktion Helsingfors pågår nu , se katalogen här !

VÅRENS KLASSISKA AUKTION I HELSINGFORS

VÅRENS UTBUD INNEHÅLLER MÅNGA RIKTIGA PÄRLOR!

Ett praktexempel på Albert Edelfelts sinne för människostudier framträder tydligt i det finstämda porträttet “Madame Cohen.
I Vladimir Makovskis uttrycksfulla ”Bröllopsföljet” hittar man all den lyhördhet och fascination som Makovski kände för ryskt folkliv och lokala seder.
Hans landsman Ilja Repin är representerad med ett toppverk föreställande konstnären Isaak Brodskys syster.

I sortimentet ingår även högklassiga verk av Finlands mest älskade klassiska konstnärer som Akseli Gallen-Kallela, Eero Järnefelt,
Hjalmar Munsterhjelm, Oscar Kleineh, Pekka Halonen och Berndt Lindholm. Ett särskilt omnämnande förtjänar Hanna Suomalainens förtjusande ”Flicka i folkdräkt”.

Vi kan även bjuda på praktfulla smycken av finländska guldsmeder samt en Fabergé-brosch i originaletui.
Bland silverföremålen och det övriga konsthantverket hittar vi fina exempel på de flesta stilriktningar och epoker.

Vår personal svarar gärna på frågor gällande föremål eller budgivning. Här hittar du ytterligare information om auktionen.

SE VÅRT UTBUD FÖR:

Möbler    Smycken    Finländsk konst    Mattor    Rysk konst
Internationell konst    Konsthantverk    Silver    Ryskt konsthantverk

HANNA SUOMALAINEN

FLICKA I FOLKDRÄKT.

Sign. Olja på duk 92×73 cm.

ÖVRIG INFORMATION

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12, Helsingfors efter avslutad auktion.