Stockholms Auktionsverk Miljonnoteringar för internationell konst

by Artnet Scandinavia on 22 april, 2015

Post image for Stockholms Auktionsverk Miljonnoteringar för internationell konst

Miljonnoteringar för internationell konst

Yves Klein, Marcel Duchamp, Auguste Herbin – några av den internationella konstens verkliga giganter. Samtliga verk av dessa storheter såldes idag till höga priser.

Genom bland annat en mycket aktiv konsthandel i 50- och 60-talens Stockholm med många internationellt erkända gallerister finns många av 1900-talets stora konstnärsnamn representerade i svenska hem. Därför kommer också mycket fina internationella objekt upp på de svenska auktionerna och den internationella konstmarknaden följer vad som händer i Sverige.

På dagens auktion såldes silhuetten av Marcel Duchamp för 812.000 kr (nr 406, 500-600.000 kr), Yves Kleins kända blå skulptur La Victoire de Samotrace för 1.640.000 kr (nr 419, 600-800.000 kr) och August Herbins geometriska komposition för 1.666.000 kr (nr 445, 800-1.000.000 kr).

August Herbin var en av Olle Baertlings främste inspiratörer inom det abstrakta måleriet och Baertlings måleri uppskattas nu inte bara i Sverige utan även av utländska connaisseurer. Hans REBAMA såldes idag för 1.063.000 kr (nr 359, 1-1,2 milj kr) och EALAN för 408.000 kr (nr 271, 160-180.000 kr)

Marknaden mötte denna gång inte säljarens förväntningar på vårens mest spektakulära målning, stockholmsskildringen av Sigrid Hjertén från 1916 och målningen gick dessvärre i återrop (nr 341).

Exempel på fler anmärkningsvärda prisnoteringar:

Nr 274 Bror Hjorth Porträtt 230.000 kr(150-200.000 kr)
Nr 362 Carl Kylberg Den vida aftonskyn 383.000 kr (100-125.000 kr)
Nr 365 Inge Schiöler Bränningar, Måskär 586.000 kr (400-600.000 kr)
Nr 405 Henry Moore Man and Woman II 280.000 kr (125-150.000 kr)
Nr 463 Francis Bacon Portrait, akvatint 191.000 kr (100-125.000 kr)
Nr 480 Joan Miró La femme des Sables , etsning, färgakvatint 171.000 kr (125-150.000 kr)

(Alla priser inkl köparprovision samt droit de suite i förekommande fall)

För mer information kontakta informationschef Anna Hamilton på tel 08-453 67 84 eller email anna.hamilton@auktionsverket.se

» Katalog och slutpriser

Nr 359 Olle Baertling. Nr 419 Yves Klein. Nr 445 Auguste Herbin. Nr 365 Inge Schiöler. Nr 406 Marcel Duchamp.