Stockholms Auktionsverk Miljonnoteringar för internationell konst

by Artnet Scandinavia on 04/22/2015

Post image for Stockholms Auktionsverk Miljonnoteringar för internationell konst

Miljonnoteringar för internationell konst

Yves Klein, Marcel Duchamp, Auguste Herbin – några av den internationella konstens verkliga giganter. Samtliga verk av dessa storheter såldes idag till höga priser.

Genom bland annat en mycket aktiv konsthandel i 50- och 60-talens Stockholm med många internationellt erkända gallerister finns många av 1900-talets stora konstnärsnamn representerade i svenska hem. Därför kommer också mycket fina internationella objekt upp på de svenska auktionerna och den internationella konstmarknaden följer vad som händer i Sverige.

På dagens auktion såldes silhuetten av Marcel Duchamp för 812.000 kr (nr 406, 500-600.000 kr), Yves Kleins kända blå skulptur La Victoire de Samotrace för 1.640.000 kr (nr 419, 600-800.000 kr) och August Herbins geometriska komposition för 1.666.000 kr (nr 445, 800-1.000.000 kr).

August Herbin var en av Olle Baertlings främste inspiratörer inom det abstrakta måleriet och Baertlings måleri uppskattas nu inte bara i Sverige utan även av utländska connaisseurer. Hans REBAMA såldes idag för 1.063.000 kr (nr 359, 1-1,2 milj kr) och EALAN för 408.000 kr (nr 271, 160-180.000 kr)

Marknaden mötte denna gång inte säljarens förväntningar på vårens mest spektakulära målning, stockholmsskildringen av Sigrid Hjertén från 1916 och målningen gick dessvärre i återrop (nr 341).

Exempel på fler anmärkningsvärda prisnoteringar:

Nr 274 Bror Hjorth Porträtt 230.000 kr(150-200.000 kr)
Nr 362 Carl Kylberg Den vida aftonskyn 383.000 kr (100-125.000 kr)
Nr 365 Inge Schiöler Bränningar, Måskär 586.000 kr (400-600.000 kr)
Nr 405 Henry Moore Man and Woman II 280.000 kr (125-150.000 kr)
Nr 463 Francis Bacon Portrait, akvatint 191.000 kr (100-125.000 kr)
Nr 480 Joan Miró La femme des Sables , etsning, färgakvatint 171.000 kr (125-150.000 kr)

(Alla priser inkl köparprovision samt droit de suite i förekommande fall)

För mer information kontakta informationschef Anna Hamilton på tel 08-453 67 84 eller email anna.hamilton@auktionsverket.se

» Katalog och slutpriser

Nr 359 Olle Baertling. Nr 419 Yves Klein. Nr 445 Auguste Herbin. Nr 365 Inge Schiöler. Nr 406 Marcel Duchamp.