Stockholms Auktionsverk Moderna Auktionen fortsätter idag kl 13.00

by Artnet Scandinavia on 21 oktober, 2013

Post image for Stockholms Auktionsverk Moderna Auktionen fortsätter idag kl 13.00
Moderna: Auktion idag!
Auktionen fortsätter idag med svensk och internationell konst, skulptur och grafik samt Gert Marcus skulpturer
Våra experter finns alltid på plats. För personlig
konsultation ring 08–453 67 50.

23 oktober start kl 13
1000–1092 Gert Marcus skulpturer
1100–1354 Svenskt måleri och skulptur
1355–1414 Utländskt måleri och skulptur
1415–1486 Grafik

Det finns flera sätt att delta i auktionen:
Budgivning i salen
Budgivning på internet
Budgivning via inropsuppdrag
Online budgivning
Budgivning via telefon

Välkommen till Nybrogatan 32 eller följ auktionen via vår webbsändning.

ERIK OLSON
1901-1986
Mallorca I
Signerad och daterad Erik Olson Mallorca 1929. Olja på pannå, 63 x 116 cm.
Originalram
PROVENIENS
Greve Lennart Bernadotte, Stockholm
Filmproducent Olle Nordemar, Stockholm, gåva från ovanstående
LITTERATUR
Folke Holmér, Erik Lindegren, Egon Östlund: Halmstadgruppen, Stockholm 1947, avbildad illustration

Obs bilden beskuren.

  • 22 oktober, kl 10, 2013
  • 23 oktober, kl 13, 2013

  • 15–18 oktober, kl 11–18, 2013
  • 19–20 oktober, kl 11–17, 2013
  • 21 oktober, kl 11–16, 2013

Nybrogatan 32

Box 5274
Tel: 08-­453 67 50

måndag-­fredag kl. 9-­17

Magasin 5, Frihamnen

Box 5274, 102 46 Stockholm.
tel 08-453 67 00, fax 08-10 28 45

Ändringslista