GUNNAR ZETTERSTRÖM (1902-1965): Stockholmsmotiv med Stadshuset, signerad G Zetterström, olja på pannå, 33×40 cm
Stockholm En stad i förändring
— katalog online
Vi är glada att få presentera på Stockholm Stads eget auktionshus en samling målningar och fotografier föreställande huvudstaden i alla dess skiftningar och former.
Stockholm är unikt i sina särdrag med vatten, grönska, en historisk stadskärna och nutida bebyggelse. Årsringar har lagts till årsringar vilka bildar vår huvudstad. Den lever och förändras ständigt. För vår upplevelse av den behöver vi ibland frysa tiden och betrakta det enskilda ögonblicket. Detta förmedlas genom bilder av staden, sedda genom konstnärsögon, från olika tider.
”Staden blir aldrig färdig, fullbordad.
Den förvandlas oavbrutet, förnyas och förändras.
Samtidigt är den evig, på något sätt finns allt
det förgångna kvar, lagrat.”
—Ur Stad i världen av Per Anders Fogelström
Auktionens drygt 150 verk presenterar en resa genom ”Nordens Venedig” och visar skildringar av huvudstaden i alla dess årstider. Auktionen inkluderar en svensk viktig privatsamling som lyfter fram berömda och mer undanskymda stockholmsskildrare.
Välkomna!
Stockholm
En stad i förändring
Visning 22–27 oktober
Tisdag–fredag kl 10.00–18.00
Lördag–söndag kl 11.00–16.00
Auktion online 28 oktober