Skånes Auktionsverk Vi avslutar årets första månad med slottsproveniens!

by Artnet Scandinavia on 27 januari, 2017

Post image for Skånes Auktionsverk  Vi avslutar årets första månad med slottsproveniens!

Vi avslutar årets första månad med slottsproveniens!

Både Svaneholms slotts gästgiveri och festsalar samt Örenäs slott auktionerar ut spännande inventarier. En sällsynt klenod är en ankpress av märket Ercuis. Ett måste för den allra kräsnaste gastronomen.
Det finns dessutom ståtliga takarmaturer med gultonade glaskupor som fullkomligt strålar Swedish Modern. Perfekta praktpjäser för festvåningen.

Till utbudet hör även klassiska 1700-talsmöbler i form av en rokokobyrå och vackert bemålade golvur. Det finns även porslin från Flora Danica, silverföremål och guldsmycken, mattor, keramik och mycket mer.

Välkommen på visning måndag 30 januari kl. 13-19.
Onlineauktionen startar tisdag 31 januari kl. 18.

Vi är äntligen tillbaka i Lund igen på våra efterfrågade inlämningsdagar. Mottagning sker i Skånegårdars lokaler, Bredgatan 25 i Lund, den första fredagen i varje månad kl 13.00-15.00. Första tillfället blir den 3 februari. Välkomna!

Objekt från vänster: 36. Byrå, rokoko, 1700-tal, utrop SEK 10 000. 330. Ankpress, ”Ercuis”, silverplate, utrop SEK 8 000-10 000. 76. Royal Copenhagen, ”Flora Danica”, sex koppar med fat, utrop SEK 8 000-10 000. 48. Spegel, rokokostil, 17/1800-tal, utrop SEK 3 000.