Skånes Auktionsverk onlineauktion 14 juni kl 18. visning 13 juni – 13-19

by Artnet Scandinavia on 9 juni, 2016

Post image for Skånes Auktionsverk onlineauktion 14 juni kl 18. visning 13 juni – 13-19

Onlineauktion tisdag 14 juni 18.00

Nu har sommaren äntligen tagit fart och många av er planerar säkert den kommande semestern! Passa på att hitta favoritmöblerna till sommartorpet eller den perfekta servisen att plocka fram när det vankas jordgubbar och grädde i bersån! Några speciella objekt att nämna är en fin samling av doppåsar och dopmössor från 1700-talet, en oljemålning efter Frederick Goodall föreställande Sultan Hassans Moské i Kairo, praktfulla pjäser av Lisa Larson, Ottomanska silverföremål från 1800-talet och mer därtill!

Välkomna på visning måndag 13 juni kl. 13-19.
Onlineauktionen startar tisdag 14 juni kl. 18.

Öppettider under sommaren:

Vecka 26 Öppet 09-12
Vecka 27 Stängt
Vecka 28 Öppet 09-12
Vecka 29 Öppet 09-12

Kontakta oss gärna via mail eller telefon för bokning av värderingar eller hembesök.

Objekt från vänster: 54. Kanna, silver, Ottomanska riket, utrop SEK 3 000. 480. Frederick Goodall, tillskriven, ”Interior of the Mosque Sultan Hassan, Cairo”, utrop SEK 20 000. 757. Dopmössa, 1700-tal, Skåne, utrop SEK 800. 463. Ingegerd Silow, rölakanmatta, utrop SEK 2 500.