Skånes Auktionsverk Onlineauktionen startar tisdag 17 maj kl. 18.00

by Artnet Scandinavia on 16 maj, 2022

Post image for Skånes Auktionsverk  Onlineauktionen startar tisdag 17 maj kl. 18.00

Andy Warhol

Vi inleder onlineauktionen med tio serigrafier efter Andy Warhol föreställande den ikoniska Marilyn Monroe!

Försäljningsintäkterna för dessa går till att hjälpa de nödställda i Ukraina. Vidare på konstavdelningen finns det möjlighet att bjuda på ett idylliskt snölandskap från Dalarna målad av Anshelm Schultzberg. Det finns även verk av Josef Kinzel, Agda Holst, Gerhard Wihlborg och den iranske konstnären Yervand Nahapetian.

Det blåvita, danska guldet Musselmalet är populärare än någonsin och vi har mängder till försäljning! Det finns tallrikar, assietter, uppläggningsfat, kaffekoppar och mer därtill.

I smyckemontern kan man välja bland flertalet guldlänkar och halsband samt oinfattade rubiner. Det finns även ett Cartier Tank armbandsur med boett i guld som letar efter en ny ägare.

Vi säljer även merparten av inventarierna från en stor gård i Balsbyholm, bland annat flera vackra allmogetextilier från 1700-talet.

Missa inte Anne Nilsson champagneglas, snapsdjävlar, silverbestick, orientaliskt porslin, sekelskiftesmöbler och modern design. Det finns alltid något för alla!

Välkommen på visning måndag 16 maj kl. 13-19.
Onlineauktionen startar tisdag 17 maj kl. 18.