Skånes Auktionsverk Onlineauktion 28 Mars med start kl 18.00

by Artnet Scandinavia on 23 mars, 2017

Post image for Skånes Auktionsverk Onlineauktion 28 Mars  med start kl 18.00
Onlineauktion 28 mars 18.00

Chagall, Matisse, Picasso… Auktionssalens väggar pryds av de storslagna mästarna, och deras namn tycks eka över landskapet av moderna möbelklassiker. Onlineauktionen den 28 mars bjuder på högkvalitativa konstverk som tar sig uttryck i otaliga former. Förutom spännande grafik finns det klassiskt och modernt måleri av bland annat Jules Lefebvre och Nils Wedel. Det finns även utsökta målningar av Jules Schyl, Karl Isaksson och Isaac Grünewald.

På avdelningen för glaskonst finns vackra skapelser av Vicke Lindstrand, Ingeborg Lundin, Edward Hald samt makarna Vallien. För samlaren av dansk keramik finns det ett brett utbud av vackra figuriner och vaser på keramikavdelningen. Där finns även populära figurer av folkkära Lisa Larson. Som grädde på moset finns det ett varierat utbud av smycken designade av Ole Lynggaard.
Var med och tag del av en fantastisk Onlineauktion!

Välkommen på visning måndag 27 mars kl. 13-19.
Onlineauktionen startar tisdag 28 mars kl. 18.

Objekt från vänster: 34. Jules Schyl, olja på duk, kubistisk figurkomposition, utrop SEK 30 000-40 000. 20. Ingeborg Lundin, arielvas, utrop SEK 18 000-20 000. 205. Lisa Larson, fiskare, utrop SEK 2 600. 680. Ole Lynggaard, halslänk med lås och hänge, "Hyldeblomst", utrop SEK 20 000. 46. Marc Chagall, färglitografi, "La nymphe bleue", signerad i blyerts, utrop SEK 60 000-80 000.

Objekt från vänster: 34. Jules Schyl, olja på duk, kubistisk figurkomposition, utrop SEK 30 000-40 000. 20. Ingeborg Lundin, arielvas, utrop SEK 18 000-20 000. 205. Lisa Larson, fiskare, utrop SEK 2 600. 680. Ole Lynggaard, halslänk med lås och hänge, ”Hyldeblomst”, utrop SEK 20 000. 46. Marc Chagall, färglitografi, ”La nymphe bleue”, signerad i blyerts, utrop SEK 60 000-80 000.