Bukowskis Moderna Visningen är öppen för höstens auktion,Välkomna

by Artnet Scandinavia on 17 november, 2018

Post image for Bukowskis Moderna Visningen är öppen för höstens auktion,Välkomna

Utforska Modern Art + Design
Se visningen på Berzelii Park 1
Visningen är öppen för höstens stora auktion, Modern Art + Design. Auktionen innehåller konst och design från vår tids mest betydelsefulla konstnärer och formgivare. Upptäck skulptur, konst, grafik, möbler, konsthantverk, silver och mattor, signerade av moderna pionjärer och 1900-talets mest eftertraktade formgivare.

När är det visning och auktion?
Visning: 15–20 november på Berzelii Park 1 i Stockholm
Öppet: mån–fre 11–18, lör–sön 11–17
Auktion: onsdagen den 21 november, start kl 10 på Arsenalsgatan 2 i Stockholm

Öppen visning med Anette Granlund
Hör ett inspirerande samtal om Agda Österbergs mattor
Idag, lördagen den 17 november, bjuder vi in dig till en öppen visning av Agda Österbergs unika mattor. Hör ett inspirerande samtal mellan Anette Granlund, ansvarig specialist mattor, och Robert Vikström, författare till boken ”Agda Österberg – en livsvandring i färg”, om Agdas färgsprakande livsgärning.

Idag, lördagen den 17 november kl 14.00 på Berzelii Park 1 i Stockholm.
Ingen föranmälan krävs, men begränsat antal platser.