Bukowskis Stockholm Modern Art Online Auktion 6-15 oktober !

by Artnet Scandinavia on 10/12/2023

Post image for Bukowskis Stockholm Modern Art Online Auktion 6-15 oktober !

Modern Art Online presenterar ett kuraterat urval av konstnärer aktiva under 20-talet, dominerade av intensiva kompositioner och djärva uttryck. Auktionen innehåller intressant konst av svenska och internationella konstnärer.

Albin Amelin, Lage Lindell, Peter Dahl, Max Walter Svanberg, Sven Jonson och Lennart Rodhe finns bland andra representerade på auktionen. Internationella artister som presenteras inkluderar James Havard, Nikifo Krynicki, Enrico Baj och Jean Egger.

Auktionen består av ett 80-tal verk.