Bukowskis Modern Art + Design Auktion Live 17–18 november kl 11.00

by Artnet Scandinavia on 16 november, 2021

Post image for Bukowskis Modern Art + Design Auktion Live 17–18 november kl 11.00

Den internationella kvalitetsauktionen Modern Art + Design följer upp höstens framgångar med Olle Emanuelsson CollectionLars Noréns samling och veckans Live auktion Contemporary Art & Design.

Se den omfattande katalogen som presenterar betydande verk av Otto G Carlsund, Gösta Adrian-Nilsson (GAN), Sigrid Hjérten, Isaac Grünewald, Carl Kylberg, Olle Baertling samt internationella stjärnor såsom Maurice Estève, Ram Kumar och Bernard Buffet. Bland höjdpunkterna vill vi särskilt uppmärksamma Otto G Carlsunds tidiga verk ”Lokomobilen (La machine à vapeur)”, ett verk som har varit i samma familjs ägo sedan 1920-talet och som aldrig tidigare varit ute till försäljning. Auktionens högsta utrop står Gösta Adrian-Nilsson (GAN) för med den magnifika målningen ”Sjömän” (utrop 6–8 MSEK), följt av ”Matroser i Göteborg” (4–4,5 MSEK), två betydande verk från en begränsad men högintressant period i GANs produktion runt 1918/1919.

Bukowskis designavdelning bjuder på flera sensationella samlingar av internationellt eftertraktade föremål från våra främsta 1900-tals formgivare. Bjud på exklusiva och unika föremål av Josef Frank, Estrid Ericson, Axel Einar Hjorth, Poul Kjaerholm, Carl Hörvik samt mästerlig keramik från Picasso och Wilhelm Kåge bredvid glas från Bertil Vallien och Fulvio Bianconi. Auktionen kan även presentera en unik textil av Sigrid Hjertén samt flertalet mattor från Märta Måås-Fjetterström. Det på förhand uppmärksammade Josef Frank skåpet, ”Plan de Paris à vol d’oiseau”, är med sitt utrop på 800 000 – 1 000 000 SEK ett av avdelningens absoluta toppobjekt. Ytterligare en raritet på marknaden är det internationellt eftertraktade bordet ”Mora” av Axel Einar Hjorth. Se även en historisk samling armaturer av Hans Bergström, ljusets första arkitekt.

När är det visning och auktion?

Bukowskis Modern Art + Design
Visning 11 – 16 november, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet: mån–fre kl 11–18, lör–sön kl 11–17

Auktion Live 17–18 november, Arsenalsgatan 2, Stockholm

17 november från kl 11.00 Katalognummer
Glas 1 – 59
Keramik 60 – 152
Silver och smycken 153 – 176
Mattor 177 – 242
Möbler och konsthantverk 243 – 438
Hans Bergström – Ljusets första arkitekt 316 – 349
18 november från kl 13.00 Katalognummer
Konst 439 – 702
Grafik 703 – 743