Bukowskis Klassiska Auktion torsdag möbler , mattor , keramik kl 10.00

by Artnet Scandinavia on 3 juni, 2014

Post image for Bukowskis Klassiska Auktion  torsdag möbler , mattor , keramik  kl 10.00

1469. BYRÅ, AV GUSTAF FOLTIERN (MÄSTARE I STOCKHOLM 1771-1804).

Gustaviansk.

Fanerad med mahogny, valnöt, lönn och färgat lövträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. Inläggningar av rosor.
Längd 75, bredd 45, höjd 84 cm. Signerad på nedersta lådkanten ”GFT”. Nyckel medföljer.
Klassiska online – Se vårens utbud
tillgänglig online.Visningen i Berzelii Park öppnar den 23 maj och varar till 1 juni. Auktionen äger rum 2 – 5 juni.Välkomna!

Konst 528 – 649
Grafik 650 – 675
Samling Lindh 676 – 725
Skulptur 726 – 761
Utländskt måleri 762 – 781
Äldre svenskt måleri 782 – 819
Äldre utländskt måleri 820 – 903
Äldre teckningar m.m. 904 – 943

foltiern480

ONSDAG 04 JUN KL 10:00 (CEST)

Ryskt Konsthantverk och Möbler 944 – 969
Silver och Preciosa 970 – 1061
Klockor 1062 – 1084
Smycken 1085 – 1453

TORSDAG 05 JUN KL 10:00 (CEST)

Möbler 1454 – 1560
Diverse 1561 – 1709
Mattor 1710 – 1776
Glas 1777 – 1781
Keramik 1782 – 1811

HUVUDKONTOR / SHOWROOM

STOCKHOLM

ÖPPETTIDER

måndag – fredag: kl 9 – 17

KONTOR

Arsenalsgatan 4 Box 1754 111 87 Stockholm

SHOWROOM

Berzelii Park 1
08-614 08 00

08-611 46 74

info@bukowskis.com

TELEFON
FAX EMAIL