Stockholms Auktionsverk resultat dag 1, 4.600.000 kr för kejserlig kinesisk praktvas!

by Artnet Scandinavia on 12/07/2010

Post image for Stockholms Auktionsverk resultat dag 1, 4.600.000 kr för kejserlig kinesisk praktvas!

Stockholms Auktionsverk

Stockholm 2010-12-07

Klassiska Dag1

4.600.000 kr för kejserlig kinesisk praktvas!

Marknaden för antika möbler, konsthantverk och orientaliskt är mycket stark. På första auktionsdagen av Klassiska på Stockholms Auktionsverk klubbades sensationellt en kinesisk praktvas i cloisonnéteknik utförd 1784 för det kejserliga hovet för 4.600.000 kr. Ytterligare ett kinesiskt föremål sprängde miljongränsen. En bonbonjär med lock från 1700-talet klubbades för 1.200.000 kr. Priserna blev överlag höga denna dag då antika möbler och konsthantverk såldes.

Den gamla sanningen att föremål av hög kvalitet samt med god proveniens (dvs dokumenterad bakgrund) säljer bra gällde idag också.

Ett av auktionens första nummer, mästerstyckeskåpet i rokoko av Anders Svedmark Persson, ett högklassigt stockholmsarbete med vackra proportioner, ropades upp från utropet 200.000 kr till 320.000 kr (nr 2003).

Bättre och mer väldokumenterad proveniens kan ett föremål knappast ha än nr 2022. Detta möblemang i empire/biedermeyer bestående av en soffa och fyra stolar beställdes vintern 1822 av Märta Helena Reenstierna, Årstafrun, och hela beställningsprocessen är noggrant beskriven i hennes berömda dagbok. Möbeln inköptes nu för 72.000 kr till Nordiska Museets samlingar (utrop 40-50.000 kr).

Den vackra och mycket nätta lilla gustavianska byrån av Nils Petter Stenström klubbades strax därefter för 390.000 kr (nr 2051, utrop 400-500.000 kr).

En pampig sengustaviansk ljuskrona för 24 ljus ropades in på utropspriset 200.000 kr (nr 2181).

Avdelningen europeiskt porslin dominerades av den magnifika uppsättningen i 178 delar av danska ”Flora Danica”. Det är ytterst ovanligt att en sådan stor uppsättning av detta porslin, handmålat med blommor ur den danska floran, bjuds ut på marknaden. Uppsättningen såldes något under utrop till en samlare för 625.000 kr (nr 2302, utrop 700-725.000). En terrin med lock från Stralsund 1768 klubbades för 38.000 kr (nr 2270, utrop 20-25.000 kr). Nämnas på denna avdelning kan också t ex ett par franska bordsuppsatser i biskviporslin som klubbades för  40.000 kr (nr 2298, utrop 25-30.000 kr).

Orientaliskt konsthantverk och keramik är en avdelning som blir större och större för varje år. Det internationella intresset för dessa föremål är mycket stort. Avdelningen inleddes med en sinotibetansk buddhafigurin i brons som ropades upp från utropet 30.000 kr till 420.000 kr (nr 2318). En av avdelningens toppnummer var den prakturna utförd i komplicerad cloisonnéteknik för det kejserliga kinesiska hovet och daterad 1784. En tvilling till denna såldes hos oss hösten 2008 för 2.150.000 kr. Dagens urna ropades idag in efter en mycket lång budgivning mellan flera internationella samlare för det sensationella priset 4.600.000 kr (nr 2338, utrop 1.2-1.5 miljoner kr). Spänningen var stor när nr 2443 skulle gå under klubban. Denna mycket ovanliga bonbonjär med lock från Qingdynastin, 1700-tal, med underglasyrblå dekor hade rönt mycket stort intresse under visningen. Många budgivare ville vara med och klubban föll slutligen vid 1.2 miljoner kr (nr 2443, utrop 400-500.000 kr).

–  Marknaden för kinesiskt konsthantverk är verkligen het, säger Elisabet Fellbom, intendent på avdelningen Orientaliskt konsthantverk och keramik. Intresset har aldrig varit så stort som nu. Det är roligt att notera att alltfler kineser kommer till vårt land för att bevaka denna för dem så viktiga marknad.

FAKTA

Möbler och Konsthantverk

Totalt utrop: 11.9 miljoner kr

Totalt klubbat: 18.3 miljoner kr

Totalt återrop: 7% (i värde)

Auktionen fortsätter i morgon onsdag 8 december med avdelningarna Svenskt måleri & skulptur,  Utländskt måleri & skulptur, Rysk konst & konsthantverk samt på torsdag 9 december med avdelningarna Diverse, Silver, Smycken, Textilier, Mattor med start kl 12 bägge dagarna.