Stockholms Auktionsverk Zorns Spetsknypplerskor såldes idag för 8.600.000 kr

by Artnet Scandinavia on 12/08/2010

Post image for Stockholms Auktionsverk Zorns  Spetsknypplerskor såldes idag för 8.600.000 kr

Anders Zorns mästerverk Spetsknypplerskor såldes idag för 8.600.000 kr på Stockholms Auktionsverk. Målningen är utförd i Venedig 1894, under den period då Zorn anses stå på sin topp som oljemålare. Det är den tredje dyraste målningen av Zorn såld på auktion i Sverige sedan 1980-talet.

–  Det uppnådda priset visar att Zorns högklassiga måleri har kommit upp på en ny nivå. Hans bästa målningar intresserar en internationell konstpublik. Rekordpriset i våras med Sommarnöje som klubbades för 26 milj kr och den uppmärksammade utställningen under hösten på Waldemarsudde har säkert också bidragit till ett ökat intresse för vår store nationalmålare, säger Niclas Forsman, vd på Stockholms Auktionsverk.

Spetsknypplerskor av Anders Zorn

Auktionen rivstartade med ett nytt rekordpris för en akvarell av Jenny Nyström då hennes idylliska vinterbild med två kälkåkande barn klubbades för 525.000 kr (nr 2461, utrop 250-300.000 kr). Även de  efterföljande Nyström-akvarellerna sålde alla mycket bra utan ett enda återrop (nr 2462-2468).

Dagens första miljonnotering kom då Carl Larssons charmerande akvarell föreställande den unga Dagmar Grill klubbades för 1.950.000 kr (nr 2510, utrop 1.5-2 milj kr). Strax därefter klubbades den andra miljonnoteringen på exakt 1 milj kr med Carl Wilhelmsons innerliga fiskebäckskilmotiv Fiskargubbe från 1907 (nr 2535, utrop 800.000-1 milj kr).

En av auktionens mest uppskattade målningar var utan tvekan prins Eugens stämningsfulla skymningsbild av Stockholm. Det klubbades strax över utrop för 670.000 kr (nr 2573, utrop 600-800.000 kr), vilket även det blev ett nytt rekord för konstnären.

Även Anders Zorns finstämda ögonblicksbild av en potatisskalande dalkulla uppskattades av publiken och klubbades för 2 milj kr (nr 2658, utrop 1.8-2 milj kr), vilket också blev dagens fjärde och sista miljonnotering.

På avdelningen för utländskt måleri kan nämnas den studie till en plafond till Palazzo Contarini i Venedig utförd av Francesco Fontebasso 1748. Den ropades upp från 150.000 kr till 380.000 kr (nr 2749). Ett magnifikt blomsterstilleben av Jan Brueghel d.y. gick till utlandet för 800.000 kr (nr 2802, utrop 300-400.000 kr). Frits Thaulow får här representera 1800-talsmåleriet med en målning från Akersleven Kristiania, som efter en lång och intensiv budgivning klubbades för 750.000 kr (nr 2880, utrop 400-500.000 kr).

Rysk konst och konsthantverk är ständigt uppmärksammat. Nu klubbades ca 100 nummer sist på dagen och många objekt gick långt över utrop. Fabergé behåller sitt grepp om publiken, bl a ropades ett krysopras- och rubinkors upp från utropet 20.000 kr till 250.000 kr (nr 3046).

FAKTA

Svenskt måleri & skulptur

Totalt klubbat: 23,4 miljoner kr

Totalt återrop: 12,7%  (i värde)

Utländskt måleri & skulptur,

Totalt klubbat: 8,2 miljoner kr

Totalt återrop: 20,3%   (i värde)

Rysk konst & konsthantverk

Totalt klubbat: 3,8 miljoner kr

Totalt återrop: 23,6%  (i värde)

Auktionen fortsätter i morgon torsdag 9 december med avdelningarna Diverse, Silver, Smycken, Textilier, Mattor med start kl 12.