Uppsala Auktionskammare Onlinekvalitetsauktion, 15 september 2015

by Artnet Scandinavia on 09/09/2015

Post image for Uppsala Auktionskammare Onlinekvalitetsauktion, 15 september 2015

Onlinekvalitetsauktion, 15 september 2015

Vi har i vår septemberauktion nöjet att presentera föremål från inte mindre än tre unika samlingar.

I övrigt utmärker sig auktionen genom att erbjuda en bred blandning av högklassiga antikviteter och design. För höstens ruskväder finns bland annat Piero Fornasettis paraplyställ ”Ombrelle e bastoni” (katalognr. 10 Utrop: 3.000 – 4.000 kr). Ur auktionens orientaliska avdelning utmärker sig bland annat paret synnerligen dekorativa 1700-talsurnor (katalognr. 1084 Utrop 3.000 – 4.000 kr).

Slagauktionen äger rum den 15:e september med start klockan 10:00.
Budgivningen har redan börjat!

Se katalogen här

Bryngenäs slott

Auktionen innehåller även 58 utrop med proveniens Bryngenäs slott. Slottet med anor från 1500-talet var fyllt med spännande föremål som nu Uppsala Auktionskammare har fått äran att bjuda till försäljning. Här utmärker sig bland annat två stycken franska armlänstolar i högklassig Louis XV stil från 1800-talet (katalognr. 112 Utrop: 12.000 – 15.000 kr), sex stycken trädgårdspallar troligen tillverkade av Höganäs och tillverkade omkring år 1900 samt ett par franska kandelabrar i empirestil (katalognr. 119 Utrop: 12.000 – 15.000 kr).

Samling av Hälsingeföremål

Auktionens tredje samling består av 48 auktionsposter från ett samlarhem med fokus på Hälsinglands folkliga möbelkultur. Föremålen är resultat av ett livslångt samlande och bjuder på flera godbitar av svenska kulturföremål. Bland annat utmärker sig en ovanligt sirlig bandsked från Forsa socken i Hälsingland, tillverkad omkring år 1800 (katalognr. 309 Utrop: 6.000 – 8.000 kr). Från forsa kommer också ett originalmålat hängskåp med ett fint profilerat rokokokrön (katalognr. 351 Utrop 20.000 – 25.000 kr). Samlingen innefattar även högreståndsmöbler, bland annat representerat av en rokokospegel hallstämplad i Stockholm 1772 (katalognr. 318 Utrop 10.000 – 12.000 kr).