Uppsala Auktionskammare Internationell Kvalitetsauktion 14 -15 Juni

by Artnet Scandinavia on 05/27/2023

Post image for Uppsala Auktionskammare Internationell Kvalitetsauktion 14 -15 Juni

Måleri av John Bauer

14 – 15 juni 2023 i Stockholm

INTERNATIONELL KVALITETSAUKTION

KLASSISKT

KLASSISKT

14 – 15 JUNI I STOCKHOLM

Säsongens storslagna auktion bjuder på ett stort utbud av högklassiga antikviteter och underbar äldre och klassisk konst, skulptur samt grafik av både svenska och internationella mästare. Avdelningen för äldre måleri är denna gång ovanligt omfattande och innehåller många spännande verk från 1400-talet och framåt. Även grafikavdelningen bjuder på flera höjdpunkter med en samling fantastiska gravyrer av Albrecht Dürer. Upptäck den ikoniska bilden av prinsessan ”Tuvstarr” – John Bauers främsta verk i privat ägo, Anders Zorns akvarell ”Modersglädje” från 1882, konstsamlingen från Folkets hus i Stockholm och Carl Fredrik Hills teckningar med proveniens från konstnärens familj. Bland möbler utmärker sig Mathias Benzelstiernas myntskåp av Carl Åhman, drottning Sofias skrivbyrå av Christian Linning, Georg Haupts högklassiga poudreuse och bokhylla samt det ljuvliga dubbelskåpet från Jämtland. Njut även av den omfattande avdelningen med föremål i silver, flera ovanliga mattor, ljuskronor, speglar och mycket mer. Varmt välkomna att utforska katalogen för att finna nya favoriter!

Auktion: 14 – 15 juni, start kl. 11
Visning: 6 – 12 juni, öppet vardagar kl. 10 – 18, helg kl. 11 – 18.

Väl mött på Nybrogatan 20, Stockholm