Stockholms Auktionsverk Välkommen till visningen av Grafik auktion 28 mars kl 12

by Artnet Scandinavia on 03/10/2012

Post image for Stockholms Auktionsverk  Välkommen till visningen av Grafik auktion 28 mars kl 12
Välkommen till visningen av Grafik!
Alla tänkbara grafiska tekniker finns representerade av konstnärer från 1400-talet och Schongauer till 2000-talet och Shepard Fairey.I den svenska delen av auktionen återfinns en samling med intressanta verk av Axel Fridell, varav sju stycken är i tusch och blyerts. Anders Zorns vackra och sällsynta etsning Kusinernaär representerad med ett mycket fint avdrag (nr 86).Bland den internationella 1900-talsgrafiken finns som vanligt Braque, Chagall, Léger, Matisse, Miró, Picasso och Warhol.Visning 23-27 mars
fre kl 11-18, lör-sön kl 11-17, mån-tis kl 11-18Auktion 28 mars kl 12
Tel: 08-453 67 50
Nybrogatan 32, Box 5274
måndag-fredag kl 9-17