Stockholms Auktionsverk Specialauktion – Bernt Jonassson

by Artnet Scandinavia on 10/24/2017

Post image for Stockholms Auktionsverk  Specialauktion – Bernt Jonassson
490859, Bernt Jonasson olja på duk (beskuren)
Specialauktion – Bernt Jonassson

Bernt Jonasson, föddes 1936 i Karlskrona. Sin konstnärliga utbildning fick han i Göteborg. Dels på Slöjdföreningens skola 1954-1958, dels på Valand 1958-1961.

Auktionen innehåller ett trettiotal verk. I dessa kan vi följa konstnären från 1969 fram till och med en bit in i 2000-talet. Ett flertal av verken föreställer ”växthusbilder” något som starkt förknippas med konstnären. Dessa avbildar en nästan svällande grönska som för tankarna till övergödning och människans inverkan på miljön.

Zlatan Ibrahimovics skor från den legendariska matchen mellan Sverige & England på Friends Arena 2012. Auktion 21 november
Slutinlämning – Sport & affischkonst

Sista chansen att lämna in till höstens Sportauktion. Vi söker: OS-föremål, medaljer, autografer, affischer, sportutrustning, matchtröjor mm är av intresse.

Auktion 21 november.

» Läs mer