Katalogen för vårens Moderna auktion ligger äntligen på nätet. Titta och njut av konst och design från 1900-talets stora namn, konstnärer och formgivare, svenska och internationella.Auktionens absoluta höjdpunkt är Sigrid HjerténsSkördemaskiner och violett lyftkran från 1916, ett av den svenska modernismens mest centrala verk. Målningens revolutionerande perspektiv och för tiden fullständigt chockerande kolorit ger den en självklar plats i svensk konsthistoria.Museala är de två silverpjäserna från 1920-talets Wiener Werkstätte, en kanna ritad av Dagobert Peche 1920 och en teservis av Josef Hoffmann 1918. Denna typ av föremål tillverkades i litet antal och förekommer sällan i handeln eller på auktioner. På möbelavdelningen finner vi bland mycket annat ett flertal intressanta sportstugemöbler, dessa nu även internationellt så uppskattade furumöbler formgivna av Axel Einar Hjorth på 1920- och 30-talet.Moderna Visning 14-20 april. Auktion 21-22 april.