Stockholms Auktionsverk Moderna – katalogen på nätet ! Auktion 28-29 April

by Artnet Scandinavia on 04/27/2014

Post image for Stockholms Auktionsverk Moderna – katalogen på nätet ! Auktion 28-29 April
Moderna – nu ligger katalogen på nätet
Vårens Moderna är den största någonsin med 1055 nummer till ett utrop av 55 miljoner kr. Det mest sensationella auktionsnumret denna gång är den
156 cm höga bronsskulpturen av italienska skulptören Marino Marini från 1937 (nr 896).Moderna innehåller denna gång särskild avdelning med mycket fina verk av Halmstadgruppen samt ett av Bror Hjorths mest betydelsefulla verk Vårkväll på Flustret från 1942.Designavdelningen har den stora glädjen att kunna visa upp en enastående avdelning med möbler av Axel Einar Hjorth, formgivaren som upplever en internationell storhetstid nu. Här finns möbler som visar hela hans mångsidighet!Visning 23-27 april
Auktion 28-29 april
Nr 660. Bror Hjorh, Vårkväll på Flustret – Uppsala. Signerad Bror Hjorth. Olja på duk, totalt inklusive ram 132 x 104,5 cm. Med av konstnären skulpterad och signerad ram. Utförd 1942
Tel: 08-453 67 50
Nybrogatan 32, Box 5274
102 46 StockholmÖppettider
måndag-fredag kl 9-17