Stockholms Auktionsverk Klassiska, torsdag 14 juni auktionen startar kl 10.00 .

by Artnet Scandinavia on 06/09/2012

Post image for Stockholms Auktionsverk Klassiska, torsdag 14 juni auktionen startar kl 10.00 .
Tisdag 12 juni kl 12 startar auktionen.
Välkommen till auktionssalen på Nybrogatan 32 eller följ auktionen på vår hemsida.Tisdag 12 juni kl 12
1001–1213 Möbler och konsthantverk

1214–1298 Silver
1299–1479 Smycken
1480–1490 Klockor
1491–1506 Textilier
1507–1559 Mattor

Onsdag 13 juni kl 12

1560–1805 Svenskt måleri och skupltur
1806–1846 Orientalism
1847–1985 Utländskt måleri och skulptur
1986–2023 Rysk konst och konsthantverk

Torsdag 14 juni kl 10
2024–2101 Orientaliskt konsthantverk
2102–2256 Orientalisk keramik
2257–2284 Glas
2285–2320 Europeisk keramik
2321–2430 Kuriosakabinettet

Nu kan du se katalogen för Klassiska!
Stockholms Auktionsverk har denna vår fått det stora förtroendet att sälja mästerverket Framför spegeln från 1937 av den banbrytande finlandsvenska konstnären Helene Schjerfbeck, en målning som varit i privat ägo sedan tillblivelsen och ej synts offentligt sedan utställningen på Stenmans Konstsalong 1958. Se också utsökta verk av Eugène Jansson, Anders Zorn, magnifika 1700-talsporträtt och storslaget äldre utländskt måleri. Botanisera bland vackra och unika antikviteter och titta gärna närmare på alla de föremål på denna auktion med kunglig proveniens. Se katalogen och lägg bud på nätet redan nu. Välkommen till visningen som börjar på fredag nästa vecka! Visning 1-10 juni
Auktion 12-14 juni

Bild: Nr 1958. Helene Schjerfbeck,Framför spegeln.Signerad HS. Olja på duk,85 x 69 cm.
Med kunglig proveniens
Vårens Klassiska innehåller en handfull intressanta och vackra objekt som tillhört eller givits av medlemmar ur kungaätten Bernadotte. Den kungliga proveniensen skänker alltid en extra guldkant åt ett föremål, samtidigt som dess ursprung också är en garant för dess höga kvalitet.

Tel: 08-453 67 50
Nybrogatan 32, Box 5274

måndag-fredag kl 9-17