Stockholms Auktionsverk , En god och stabil prisbild visades för det svenska måleriet

by Artnet Scandinavia on 06/10/2012

Post image for Stockholms Auktionsverk , En god och stabil prisbild visades för det svenska måleriet
3.300.000 kr – rekordpris för målning av Eugène Jansson!
Aldrig någonsin har stockholmsskildraren Eugène Janssons måleri gått högre än idag. Hans stämningsfulla Månskenskväll ropades upp till 3.300.000 kr – ett jätterekord för konstnären. Helene Schjefbecks mästerverk Framför spegeln slutade på 7.200.000 kr. Totalt uppnåddes sex miljonnoteringar.
En god och stabil prisbild visades för det svenska måleriet. Många intressanta prisnoteringar uppnåddes.En underbar målning av Jenny Nyström föreställande blivande svärdottern 23-åriga Dagmar Assarsson slutade på 636.000 kr (nr 1616, utrop 500-700.000 kr). Det fanns många fina porträtt denna visning. Ett av det mest intressanta var David von Kraffts porträtt av Karl XII med proveniens hertig Louis Philippe d’Orléans (sedermera kung Louis Philippe av Frankrike). Slutpriset blev här 343.000 kr (nr 1635, utrop 100-125.000 kr). Bruno Liljefors fartfyllda och nästan impressionistiska målning Alfågelflock i havsbandet ropades upp till 735.000 kr (nr 1647, utrop 500-600.000 kr).
Dagens första miljonnotering kom med Carl Milles välkända och älskade skulptur Solglitter med den graciösa najaden på delfinen. Här blev priset 1.390.000 kr (nr 1662, utrop 1-1.2 miljoner kr). Den andra miljonnoteringen, som också blev ett makalöst rekord för konstnären, blev 3.300.000 kr för stockholmsskildraren Eugène Janssons stämningsfyllda Månskenskväll. Ett av August Strindbergs tidigaste kända verk Landskap från Sandhamn med Korsö fyr från 1873 uppnådde 1.225 .000 kr (nr 1744, utrop 1.2-1.5 miljoner kr). Carl Fredrik Hills Aftonstämning med vitklädd figur från 1875 ropades upp till 980.000 kr (nr 1778, utrop 800.000-1 milj kr).

Denna säsong hade vi infört en ny avdelning i katalogen – Orientalism. Denna avdelning som inbegrep målningar med orientaliska motiv av västerländska konstnärer samt även orientaliska föremål i silver, keramik etc rönte stor uppmärksamhet och en hel del höga priser uppnåddes. Bland annat ropade svenske konstnären G. E Schröders målning föreställande turkiska sändebudet i Stockholm 1727 upp från utropet 200.000 kr till 490.000 kr (nr 1806).

Avdelningen utländskt måleri innebär alltid många uppkopplade telefoner och budgivning på en mängd olika språk. En av de intressantaste målningarna på denna avdelning var ett porträtt av Jacobo Tintoretto från mitten av 1500-talet föreställande ett påvligt sändebud. Slutpriset blev här 430.000 kr (nr 1880, utrop 200-250.000 kr). Auktionens absoluta höjdpunkt var finlandssvenska konstnären Helene Schjerfbecks mästerverk Framför spegeln från 1937. Den ropades in för 7,2 miljoner kr (nr 1958, utrop 6-8 miljoner kr).

Dagen avslutades med rysk konst och konsthantverk. Här kan särskilt nämnas en målning av den kände I K Aivazovsky som såldes för 1.350.000 kr samt ett mycket spännande bokverk från 1892 med förgyllda illustrationer och silkesbrokad. Efter en lång och intensiv budgivning såldes den till utlandet för 1.780.000 kr och detta blev därmed dagens sjätte och sista miljonnotering (nr 2004, utrop 150-200.00 kr).

Miljonnoteringar:
Nr 1662 Carl Milles Solglitter 1.390.000 kr (1-1.2 miljoner kr)
Nr 1744 August Strindberg Landskap från Sandhamn 1.225.000 kr (1.2-1.5 miljoner kr)
Nr 1716 Eugène Jansson Månskenskväll 3.300.000 kr (1.5-2 miloner kr)
Nr 1958 Helene Schjerfbeck Framför spegeln 7.200.000 kr (6-8 miljoner kr)
Nr 1987 IK Aivazovsky Yalta from the beach 1.350.000 kr (800.000 – 1.2 milj kr)
Nr 2004 Kondakov, Nikodim Pavlovich 1.780.000 kr (150-200.000 kr)

Övriga anmärkningsvärda prisnoteringar:
Nr 1560 Carl Milles Najad på delfin, 245.00 kr (125-150.000 kr)
Nr 1566 Olle Hjortzberg Midsommarblomster 415.000 kr (300-400.000 kr)
Nr 1581 Gustaf Fjaestad Vinterlandskap 360.000 kr (225-250.000 kr)
Nr 1630 Jenny Nyström Snöbollskriget 320.000 kr (200-250.000 kr)
Nr 1634 Anders Zorn I sorg 430.000 kr (150-200.000 kr)
Nr 1649 Herman af Sillén Fartyget Gauthiod på Saltsjön 430.000 kr (200-250.000 kr)
Nr 1674 Ivan Aguéli Nordafrikanskt landskap 502.000 kr (300-350.000 kr)

FAKTA Dag 2
Totalt utrop: 41.000000 miljoner kr
Totalt sålt: 39.000.000 miljoner kr
(Alla priser inkl köparprovision)