Stockholms Auktionsverk Auktioner online klassisk konst Finland pågår nu!

by Artnet Scandinavia on 10/14/2020

Post image for Stockholms Auktionsverk Auktioner online klassisk konst Finland  pågår nu!

Bild av Tove Jansson

Beskrivning

TOVE JANSSON (1914-2001) ”Gummiplantagen”, signerad, utförd 1942, olja på pannå, 73×76 cm

Utställningar: Åbo konstmuseum ”Tove Jansson” 4.2-4.4 1993; Ateneum 14.3 2014 – 7.9 2014

Kategorier
Konst, Modernt måleri

Visas
Södra kajen 14, Helsingfors