Stockholms Auktionsverk Tore Wretman à la carte auktion 29 sept kl 13.00

by Artnet Scandinavia on 09/24/2019

Post image for Stockholms Auktionsverk Tore Wretman à la carte auktion 29 sept kl 13.00
Tore Wretman à la carte
– katalog online!

Tore Wretman var mannen som lärde svenska folket att tillaga och uppskatta god mat. Han levde för matkonsten, och har betecknats som 1900-talets portalfigur inom svensk matlagning och gastronomi. Men Tore hade många strängar på sin lyra, däribland konstintresset! I hans samling som nu auktioneras ut återfinns, bland annat, flera viktiga verk av internationella storheter som Lucio Fontana och Christo samt grafiska verk av Joan Miró, Pablo Picasso och Georges Braque.

Som väntat ingår också ett stort antal köksföremål så som blåvitt 1700-talsporslin, vackra karaffer, huvar i pläter för söndagssteken, silverljusstakar och kopparkastruller med kunglig proveniens. Samlingen speglar även ett av Tores andra stora intressen – segling! Här finns vackra båtmodeller och annat som hör båtlivet till.

Läs mer om auktionen här

Tore Wretman à la carte
Visning 23 – 28 september
Onlineauktion 29 september kl 13