Välkomna till Stockholms Auktionsverk,idag kl 13.00 startar slagauktionen!

by Artnet Scandinavia on 05/01/2019

Post image for Välkomna till Stockholms Auktionsverk,idag kl 13.00 startar slagauktionen!

Auguste Herbin (1882-1960), Composition

 kl 13.00 idag

Idag 13.00 startar slagauktionen och även denna auktion håller Li Pamp i klubban.

I visningen ingår en viktig privatsamling med utsökta verk av svenska modernister.

Redan på 1960-talet började BIRGIT BROMS intressera sig för särskilda platser i Stockholm och dess husfasader. Enligt konstnären var platser lika magiska som människor. Just dessa husfasader återkom hon till under hela sitt konstnärskap. Auktionens målning, David Bagares Gata I, är utförd 1983 (utrop 200.000-250.000 kr).

CARL MILLES två lejon från 1923 (utrop 100 000-125 000 SEK vardera) är skisser till ett aldrig uppfört fontänmonument. De heraldiska lejonen var tänkta att uppföras på Götaplatsen i Göteborg.

Delta i auktionen på följande sätt:

Budgivning i salen
Budgivning per telefon
Budgivning online
Skriftliga inropsuppdrag

För konditionsrapporter och ytterligare information vänligen kontakta våra specialister Pierre Olbers +46 (0)8-453 67 61 för konst och Ulrika Ruding +46 (0)8-453 67 57 för design.

Auktion 16 maj från 13.00
Öppet för alla – ingen föranmälan.

Öppettider vardagar 11.00-18.00
Lördag och söndag 11.00-17.00

Välkommen!

Till katalog

Kundservice
För frågor som inte gäller ett specifikt föremål eller auktionshus. För frågor kring specifika föremål eller auktionshus, vänligen se kontaktuppgifter till respektive auktionshus nedan.
info@auktionsverket.seNybrogatan 32, Stockholm
Besöksadress
Tel 08-453 67 50
fineart@auktionsverket.se

Idag öppnar Moderna!

Idag öppnar vårens Moderna auktion för konst och design på Stockholms Auktionsverk. Visningen pågår från torsdag 9 maj till onsdag 15 maj på Nybrogatan 32.

Lördag och söndag 11.00-17.00

Auktion 16 maj från 13.00

Välkommen!

I visningen ingår en viktig privatsamling med utsökta verk av svenska modernister. Samlingens juvel är HILDING LINNQVISTS magnifika Sommarnatt från 1924 (6.000.000-8.000.000 kr) vilken anses vara ett av konstnärens absolut viktigaste verk. Linnqvist är 1900-talets kanske främste stockholmsskildrare och detta mästerverk visar en vy från Riddarholmen mot Söders höjder under en magisk försommarnatt. Målningen har aldrig tidigare varit ute till försäljning på auktion.

Från samma samling säljs också ett betydande verk av SIGRID HJERTÉN Iván med snöbollsmössa utförd 1918 (1.000.000-1.500.000 kr) föreställande den vinterklädde sonen i djärv pose. Generationskamraten EINAR JOLIN förför med målningen Venezia (Segelbåtar, Venedig) utförd 1921 (300.000-350.000 kr).

Den mångfacetterade målaren JOHN JON-AND representeras med verket Slussen, Trollhättan, från 1916. En målning med klara modernistiska impulser. Under 1910-talet präglades konstnärens oeuvre av ett dynamiskt måleri i expressionismens och kubismens anda (300.000-400.000 kr).

Redan på 1960-talet började BIRGIT BROMS intressera sig för särskilda platser i Stockholm och dess husfasader. Enligt konstnären var platser lika magiska som människor. Just dessa husfasader återkom hon till under hela sitt konstnärskap. Auktionens målning, David Bagares Gata I, är utförd 1983 (200.000-250.000 kr).

Det drar ihop sig för vårens Moderna auktion på Stockholms Auktionsverk och i visningen som öppnar den 9 maj ingår en viktig privatsamling med utsökta verk av svenska modernister.

Samlingens juvel är HILDING LINNQVISTS magnifika Sommarnatt från 1924 (6.000.000-8.000.000 kr) vilken anses vara ett av konstnärens absolut viktigaste verk. Linnqvist är 1900-talets kanske främste stockholmsskildrare och detta mästerverk visar en vy från Riddarholmen mot Söders höjder under en magisk försommarnatt. Målningen har aldrig tidigare varit ute till försäljning på auktion.

Till katalog