Stockholms Auktionsverk Läs mer om Gottfrid Kallstenius här ! auktion pågår

by Artnet Scandinavia on 03/09/2017

Post image for Stockholms Auktionsverk Läs mer om Gottfrid Kallstenius här ! auktion pågår

Gottfrid Kallstenius – stämningsmåleriets företrädare

Talrika kustbilder där knotiga tallar avtecknar sig mot vatten och himmel är kanske det som är mest kännetecknande för Kallstenius konst. Hans personliga inventering av det särpräglade svenska landskapet, så typiskt för 1890-talet, har så småningom fått sin självklara plats i den svenska konsthistorien.

Just nu pågår en specialauktion online med ett 20-tal verk av Gottfrid Kallstenius.
Verken visas mellan den 9-15 mars på Nybrogatan 32

Läs mer om Gottfrid Kallstenius här

Visning Nybrogatan 32, 9-15 mars
Auktion online 16 mars

» Till auktionen